Ofis çalışanlarında mevsimsel değişen D vitamini düzeylerinin ağırlık, depresyon ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of seasonally changing vitamin D levels on weight, depression and biochemical parameters in office workers
- Tez No: 595486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
D vitamini eksikliğinin iskelet sistemi dışında başka etkileri olduğunu gösteren son kanıtlar, D vitamini eksikliğinin yaygın olduğu bilinciyle birlikte bu vitamine olan ilgiyi arttırmıştır. D vitamini ultraviyole B (UVB) radyasyonuna maruz kalan cilt tarafından üretilir veya besin takviyeleri de dahil olmak üzere beslenme ile sağlanır. D vitamini eksikliği için yaygın olarak risk altında bulunan kişiler arasında yeteri kadar güneşe maruz kalamayan, sınırlı oral yolla beslenen veya bağırsak emiliminde bozulma olan kişiler yer almaktadır. D vitamini düzeyi kanda 25-hidroksivitamin D konsatrasyonunun ölçülmesiyle belirlenir. Genel olarak nüfusun günlük ortalama D vitamini mevcut beslenme referansı alım değerlerine göre çoğu zaman optimal D vitamini seviyelerini korumak için yetersiz kalmaktadır. Mevsimsel olarak güneşe maruz kalma süresinin değişmesiyle birlikte kişilerin de D vitamini düzeyleri değişiklik göstermektedir. Özellikle kapalı alanda çalışan kişilerde güneşe maruz kalma süresi kısa olduğundan D vitamini eksikliği yaygın olarak görülmektedir. Buna ek olarak kişilerin beslenmelerinde D vitamininden zengin besin grubunu alıp almadıkları da göz önüne alınmıştır. Çalışmamızın amacı, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan ofis çalışanlarında D vitamin düzeylerinin mevsime göre değişimi, eksikliğinde katılımcıların depresyona yatkınlıkları, biyokimyasal parametrelere olan etkisi ve buna bağlı olarak metabolik hastalıklara yatkınlıkları ve ağırlık değişimlerine olan etkisinin incelenmesidir. Ofis çalışanlarında yapılan bu çalışmada 20-55 yaş arası D vitamini takviyesi almayan 150 katılımcının 25-hidroksivitamin D düzeylerinin çalışmanın başında (Eylül, Ekim, Kasım) % 8,7'sinde düşük olduğu görülürken, çalışmanın sonunda (Mart, Nisan, Mayıs) bu oran %31,3'e çıkmıştır. Çalışma sonucunda ofis çalışanlarının D vitamini düzeylerinin beslenme, güneş ışığına maruz kalma süresi, ağırlık değişimleri ve depresyon durumlarına etkileri görülmüş ancak üzerinde daha fazla çalışmanın yapılması önerilmektedir. Yeterli güneş ışığına maruz kalınmadığında, D vitamin eksikliğini gidermek için ofis çalışanlarında D vitamin takviyesi uygulanabilir ve beslenmelerine D vitamininden zengin besinlerin eklenmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Seasonally Changing Vitamin D Levels on Weight, Depression and Biochemical Parameters in Office Workers. Recent evidence that vitamin D deficiency has other effects than the skeletal system has increased interest in this vitamin, with the awareness that vitamin D deficiency is common. Vitamin D is produced by the skin exposed to ultraviolet B (UVB) randy or supplied by nutrition, including dietary supplements. People who are commonly at risk for vitamin D deficiency include those who are not adequately exposed to the sun, limited oral feeding, or impaired bowel absorption. Vitamin D level is determined by measuring 25-hydroxyvitamin D concentration in the blood. In general, the average daily vitamin D of the population is often insufficient to maintain optimal vitamin D levels based on available nutritional reference intake values. Vitamin D levels also vary with seasonal sun exposure. Vitamin D deficiency is common in people who work indoors, as the duration of sun exposure is short. In addition, it was taken into consideration whether or not the individuals received the food group rich in vitamin D in their nutrition. In this study conducted in office workers, it was observed that 25-hydroxyvitamin D levels were lower in 8.7% en of the summer (September, October, November) of 150 participants between the ages of 20-55 and not taking vitamin D supplementation, while this rate was 31% end of the winter (March, April, May). At the end of the study, the effects of vitamin D levels of office workers on nutrition, exposure to sunlight, weight changes and depression were observed, but further studies are recommended. When not exposed to sufficient sunlight, vitamin D supplementation can be applied to office workers to eliminate vitamin D deficiency and nutrients rich in vitamin D can be added to their diet.