Engellilerin ulaşılabilirlikleri üzerine memnuniyet araştırması: Kocaeli ili örneği
Satisfaction survey on accessibility of persons with disabilities: The case of Kocaeli province
  1. Tez No: 595485
  2. Yazar: HÜLYA ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kocaeli ili içerisinde ikamet eden engelli bireylerin ulaşılabilirlik açısından memnuniyet durumlarının incelenmesidir. Engelli bireylerin ulaşılabilirliği yaşam kalitesi ve hayata katılımlarını sağlamak için önemli bir yordayıcı konumundadır. Bu araştırmanın modeli taramadır. Örneklem seçim yönteminde tabakalı örnekleme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubu Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezinde kayıtlı engellilere yönelik hizmetlerinden yararlanan engelli bireyler, Altı Nokta Körler Derneği Kocaeli Şubesindeki görme engelli üyeleri toplam 153 kişidir. Örneklem büyüklüğü hesaplamasında ve istatistiki anlamlılık tespitinde %95 güven aralığı ve % .05 hata payı referans alınmıştır. Araştırma Hazıran-2016 ile Hazıran-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiş, uygulama kısmı ise Mart-2019 ve Mayıs-2019 arasında yapılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak sosyodemografik form ve engelli ulaşılabilirlik memnuniyet ölçeği kullanılmıştır. Uygulamanın yüz yüze anket şekliyle yapıldığı bu araştırmada veriler İBM SPSS 23. paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın analizleri yapılmadan önce verilerin dağılımları kontrol edilmiş ve farklılık testlerinden normallik dağılımı varsayımına sahip olan bağımsız örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesi için ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Bu analizlerin sonucunda cinsiyet grupları arasında ulaşılabilirlik memnuniyeti açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunduğunu ve kadın katılımcıların, erkek katılımcılara oranla ulaşılabilirlik memnuniyetinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Medeni durum gruplarında yapılan analiz sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Yaş durumu grupları arasında ulaşılabilirlik memnuniyeti açısından yapılan tek yönlü varyans analizi sonucunda ise anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Bu farkı 26-35 yaş aralığında olan engelli bireylerin 12-25 yaş aralığında olan engelli bireylere göre daha yüksek ulaşılabilirlik memnuniyet seviyesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen korelasyon analizinde ise ulaşılabilirlik memnuniyeti ile gelir düzeyi arasında pozitif anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the satisfaction status of disabled people living in Kocaeli in terms of accessibility. Accessibility of people with disabilities is an important predictor of quality of life and participation in life. The model of this research is screening. Stratified sampling model was used in the sample selection method. The participant group of the study is 153 people with disabilities who benefit from services for disabled people registered in Cemil Meriç Barrier-Free Life Center of Kocaeli Metropolitan Municipality and visually impaired members of Kocaeli Branch of Six Dots Blind Association. 95% confidence interval and .05% error margin were taken as the reference in the calculation of sample size and statistical significance. The research was conducted between June-2016 and June-2019 and the implementation part was carried out between March-2019 and May-2019. Sociodemographic form and disability accessibility satisfaction scale were used as a measurement tool. In this study, which was applied by face to face questionnaire, the data were analyzed with CPA SPSS 23rd package program. Before the analysis of the study, the distribution of the data was checked and independent samples t-test and one-way analysis of variance were used. Correlation analysis was used to determine the relationship between the two variables As a result of these analyzes, it was found that there was a statistically significant difference between the sex groups in terms of accessibility satisfaction and it was found that female participants had higher accessibility satisfaction than male participants. According to the results of the analysis in the marital status groups, there is no statistically significant difference between the groups. As a result of one-way analysis of variance, it was found that there was a significant difference between age groups. It was found that disabled people in the 26-35 age range had higher accessibility satisfaction levels than disabled people in the 12-25 age group. In the correlation analysis, a positive significant relationship was found between accessibility satisfaction and income level.