Edirne ilinde çalışmakta olan aile sağlığı elemanlarının bağışıklama ve aşı tereddüdüne ilişkin bilgilendirme ve tutum geliştirilmesine yönelik müdahale çalışması
An intervention study for the information and attitudes of family health persons working in edirne regarding immunization and vaccine hesitancy
  1. Tez No: 645004
  2. Yazar: DİDEM HAN YEKDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ESKİOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda Edirne ili Aile sağlığı elemanlarının bağışıklama hizmetleri ve aşı tereddüdüne ilişkin bilgilendirme ve tutum geliştirmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız öncesi sonrası tipi müdahale çalışmasıdır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş evrenin % 90'ına ulaşılmış olup araştırma grubu 110 kişidir. Katılımcıların %92'si erişkin çağda aşılandığını, çocuğu olanların %96'sı, yaşlı yakını olanların %70'i aşı yaptırdığını belirtmiştir. Uygulanan eğitim müdahalesiyle önemli olarak değişen bulgular; bağışıklama durumunu sorgulama, mevsimsel grip aşısı yaptırma, bağışıklama sürecinin hekim ve aile sağlığı elemanı birlikte takip etmesi önermesine katılım, aşı reddi ile karşılaşmada iletişim, gereklilik etkililik, içerik ve güvenilirlik, yan etki profili, komplo teorilerini açıklama açısından hazır hissetme, sağlık çalışanların uygulanması gereken hepatit B ve Td aşısını önermedir. Eğitimle istatistiki olarak önemli farklılık yaratmasa da bağışıklık kampanyalarından çekinme eğitimle azalırken yasal düzenleme ihtiyacına katılım eğitimle artmıştır. Eğitimle erişkin dönem ve çocuklarını aşılatma önermesine katılım anlamlı olarak değişmese de yaşlı yakınlarını aşılatma anlamlı olarak artmış %79'dan %95'e çıkmıştır. Katılımcılardaki aşı tereddüdü eğitimden sonra 12'den 4'e düşmüştür (p>0.05). Katılımcıların %45'i çalıştığı aile sağlığı merkezinde aşı tereddüdü veya reddi ile karşılaştıklarını belirtmiştir. Tereddüt veya red edilen aşılar en sık GBP aşıları olarak belirtilirken en sık neden yan etki profilidir. Eğitim müdahalesiyle aile sağlığı elemanlarının bağışıklama ve aşı tereddüdüne yönelik bilgilendirilmesi sağlanmış ve birinci basamağın bağışıklama hizmetleri ile ilgili kapasitesi artırılmıştır. Müdahalenin etkililiğinin devamı için hizmet içi eğitimler devam ederek, sağlık çalışanlarının aşı red veya tereddüt vaka yönetimi desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to develop information and attitudes regarding immunization services and vaccine hesitation of Edirne famıly health workers. Our research is a before and after type of intervention study. In the research, no sample selection was made and % 90 of the universe was reached. Participants %92 stated that they had vaccinated in adult age, % 96 of those with children and % 70 of those who are elderly relatives too. Findings that changed significantly with the training intervention applied; In terms of questioning the immunization status, participating in the suggestion of seasonal influenza vaccination, vaccination of the elderly relative, the proposal that the immunization process is followed by the physician and family healthcare staff together, communication in vaccination rejection, necessity effectiveness, content and reliability, side effect profile, ready to explain conspiracy theories feeling suggesting about some vaccines that healthcare workers should apply. Although it does not make a statistically significant difference with education, the hesitation from immune campaigns decreased with education while participation in the need for legal regulation increased with education. Although the participation in the proposal to vaccinate adults and children with education does not change significantly, vaccination of the elderly relatives increased significantly from 79% to 95%. Vaccine hesitation in the participants decreased from 12 to 4 after training (p> 0.05). Participants % 45 stated that they faced vaccination or rejection in primary health care unit. Hesitation or rejection vaccines are the most common reason is side effect profile and vaccinating in the national immunization program. With the training intervention, famıly health workers were informed about immunization and vaccination hesitation and the capacity of primary care related to immunization services was increased. In order to maintain the effectiveness of the intervention, long-term in-service trainings should continue so that healthcare professionals can manage vaccine rejection or hesitation more effectively.