3B yazıcı ile üretilen PLA40/ABS60 malzemesinin termal ve mekanik özelliklerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of thermal and mechanical properties of PLA40/ABS60 produced with 3d printer
- Tez No: 595500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Üç boyutlu üretim teknolojisi son yıllarda hızla gelişen bir ivmeyle endüstriyel ve akademik çalışmalarda popüler hale gelmiştir. Otomotiv, havacılık, uzay, biyomedikal, tıp, inşaat ve gıda sektörlerinde kendine hızlı bir şekilde yer bulup adından sıkça söz ettirmektedir. Özellikle tıp ve biyomedikal sektöründe vazgeçilmez bir teknoloji olarak görülmektedir. İmplant ve protezlerin üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilmesi birçok hastaya umut ışığı olmuştur. Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile metal parçaların yanında plastik parçalarda biyomedikal sektöründe kullanılmaktadır. Metal ve kompozit malzemelerin yanında PLA (Poli Lactic Asit) ve ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) malzemeler üç boyutlu yazıcılarda sıklıkla kullanılmaktadır. PLA'nın biyo uyumluluğu insan sağlığına zararının çok az olmasından dolayı biyomedikal uygulamalarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde ABS malzemenin yüksek dayanım özelliğinden dolayı makine ve otomotiv sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada PLA40/ABS60 filament malzemeden üretilen yeni malzemenin eriyik biriktirme metodu kullanılarak deney numuneleri üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla hazırlanmıştır. Filament ergiyik akış indeksi ve numuneler üzerinde izod darbe deneyi, yoğunluk testi, akış testi, çekme testi, sertlik testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçların mekanik ve termal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional production technology has become popular in industrial and academic studies with a rapidly developing momentum in recent years. Automotive, aerospace, biomedical, medicine, construction and food sectors find itself quickly and frequently mentioned the name. It is seen as an indispensable technology especially in the medical and biomedical sectors. The production of implants and prostheses with three-dimensional printer technology has been a light of hope for many patients. It is used in the biomedical sector in plastic parts as well as metal parts with three dimensional printer technology. In addition to metal and composite materials, PLA (poly Lactic acid) and abs (Acrylonitrile Butadiene Styrene) materials are frequently used in three-dimensional printers. The bio-compatibility of PLA is widely used in biomedical applications because of the very little damage to human health. In the same way, ABS is widely used in the machinery and automotive sectors due to its high resistance properties. In this study, the experimental samples were prepared using three-dimensional printers using the melt deposition method of the new material produced from PLA40/ABS60 filament material. On the filament melt Flow Index and samples, Izod pulse test, density test, flow test, hardness tests were performed. Mechanical and thermal properties of the results were studied.