İpoteğin iradi olarak kurulması
Establishment of the mortgage voluntarily
- Tez No: 595501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İpotek, alacağı güvence altına alan en önemli teminat çeşitlerinden biridir. İpotek, tapuya kayıtlı taşınmazlar üzerinde kurulabilir. Tapuda yapılacak bu işlemin ise tapu sicili sisteminin kuralları gereği mevcut ve geçerli bir hukuki sebebe dayanması gerekir. İpoteğin dayanağı olan hukuki sebep kanundan kaynaklanabileceği gibi iradeden de kaynaklanabilir. İradi ipotek, miras bırakanın ölüme bağlı tasarrufuna istinaden vasiyetname veya miras sözleşmesi ile ya da sağlığında sonuç doğurmak üzere sözleşme ile kurulabilir. İpoteğin dayanağının sözleşme olması halinde, taraflar arasında bir ipotek sözleşmesi bulunur. İpoteğin hukuki sebebi olma bakımından en yaygın olanı ipotek sözleşmesidir. Sözleşmeden doğan ipoteğin geçerli olarak kurulması, ipotek sözleşmesinin geçerli olarak yapılmasına bağlıdır. Bunun için de ipotek sözleşmesinin objektif esaslı unsurları taşıması, kanundaki şekle uygun olarak yapılması ve tarafların ehliyetlerinin bulunması gerekmektedir. Bunlar haricinde, ipotek sözleşmesinin objektif esaslı unsuru olmayan bazı yan unsurlar da sözleşmede kararlaştırılabilir. Sözleşmede kararlaştırılan yan unsurlar taraflardan en az biri için olmazsa olmaz ise ve bu durum karşı tarafça biliniyor ise bu unsurlar subjektif esaslı unsur halini alacaktır. Bu durumda, subjektif esaslı unsurlar da sözleşmenin geçerli olarak kurulması için zorunlu olan unsurlardan sayılacaktır.v İpotek sözleşmesinin yapılması, ipoteğin kurulmasını sağlamayacaktır. Çünkü ipotek sözleşmesi iradi ipoteğin kurulması konusunda bir taahhüt niteliğindedir. Bu taahhüdün ifası tapuya yapılacak tescil ile sağlanacaktır. Bu nedenle tescil ipotek sözleşmesinin ifası niteliğindedir. İpotek sözleşmesinin objektif esaslı unsurlarının sözleşmede yer almaması, taraflarının ehliyetli olmaması, şekle uygun yapılmaması gibi hallerde sözleşme geçersiz olacaktır. Sözleşmenin geçersiz olması sebebe bağlı bir işlem olan ipoteğin geçersiz olması sonucunu doğuracak ve yolsuz tescil gündeme gelecektir.
Özet (Çeviri)
Mortgage is one of the most important types of collateral to secure the receivables. The mortgage can be established on immovable properties registered to the land registry. This process to be done in the deed should be based on an existing and valid legal reason in accordance with the rules of the deed registry system. The legal reason which is the basis of the mortgage can arise from the law or the will. For this reason, the mortgage arising from the law and voluntary mortgage is divided into two. Voluntary mortgage: can be established with a testament or inheritance agreement with respect to the deathrelated disposition of the inheritor, or with a contract to have consequences in health. If established by contract, there is a mortgage agreement between the parties. The most common one in terms of being the legal reason for the real estate pledge is the mortgage agreement. The valid establishment of the mortgage arising from the contract depends on the valid establishment of the mortgage contract. For this purpose, the mortgage agreement must carry objective basis elements, be made in accordance with the form of the law and the parties' license must be available. Apart from these, some subsidiary elements that are not an objective basis of the mortgage agreement may be agreed in the agreement. If the subsidiary elements agreed in the contract are essential for at least one of the parties and this is known to the other party, these elements will become subjectively based. In this case, subject based elements will be among the necessary elements for the valid establishment of the contract.vii The establishment of the mortgage agreement will not lead to the establishment of the mortgage. Because the mortgage agreement is a commitment to establish voluntary pledge. The performance of this commitment shall be ensured by the registration to the title deed. Therefore, the registration is the performance of the pledge agreement. In cases where the objective-based elements of the mortgage agreement are not included in the agreement, the parties are not qualified, the agreement will be void. Invalidity of the contract shall result in the invalid establishment of the pledge, which is a causal transaction, and corruption registration will be on the agenda.