Çeşitli çevresel örneklerden mayaların izolasyonu, identifikasyonu ve organik solvent toleransının belirlenmesi
Isolation, identification of yeasts from various environmental samples and determination of organic solvent tolerance
  1. Tez No: 595502
  2. Yazar: İHSAN CEM GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE TANSEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda 2017 başlarında Çeşme açıklarında gerçekleşen yük gemisi kazası sonucu ham petrol kontaminasyonun en çok gerçekleştiği Paşa Limanı, Ildır, Ilıca Yıldız Burnu'ndan deniz suyu ve deniz kenarı sediment örnekleri ile gemi trafiğinin olduğu İzmir Üçkuyular İskelesi'nden örnekler alınmıştır. Toplanan örneklerden 49 adet maya izole edilmiştir. Bu izolatlardan 25 tanesinin genotipik olarak tanılaması 5,8 ITS-PCR ile yapılmıştır.Dizi analizi sonucunda, 7 tanesi Geotrichum candidum, 6Candida tropicalis, 6 Torulaspora delbrueckii, 2 Pichia kudriavzevii, 1Pichia sp., 1 Galactomyces candidum, 1 Debaryomyces hansenii, 1 tanesi ise Saccharomyces cerevisiae olarak tanılanmıştır.Tanısı yapılan maya strainlerinin n-heptan, siklohekzan, benzen ve kloroform organik solventlerine karşı toleransı belirlenmiştir.Candida tropicalis (Ü1, Ü2, ICS4, ICS 5, IB2S3, IB3S4), Torulaspora delbrueckii(PW1, PW2, PW6, PW8, PW9, PW12), Pichia kudriavzevii(Ü9), olarak tanılanan 13 maya strainin n-heptana, Torulaspora delbrueckii olarak tanılana PW1 numaralı strainin ise siklohekzana da tolerans gösterdiği bulunmuştur. Benzen ve kloroform varlığında, büyüme gösteren maya straini belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, sea water and seacoast sediment samples were taken from Pasha Port, Ildır, Ilıca Yıldız Burnu where the crude oil contamination occurred most frequently as a result of cargo vessel accident in Çeşme in early 2017 and samples were taken from İzmir Üçkuyular Pier where there is ship traffic flow. 49 yeasts were isolated from the collected samples. Genotypic identification of 25 of these isolates was made by 5.8 ITS-PCR. As a result of sequence analysis, 7 of the products were identified as Geotrichum candidum, 6 Candida tropicalis, 6 Torulaspora delbrueckii, 2 Pichia kudriavzevii, 1Pichia sp., 1 Galactomyces candidum, 1 Debaryomyces hansenii and 1 of the PCR productswas identified asSaccharomyces cerevisiae. The tolerance skills to organic solvents; n-heptane, cyclohexan, benzene and chloroform of identified yeast strains were determined. Yeast strains tolerant to n-heptane; Candida tropicalis (Ü2, ICS4, ICS5, IB2S3, IB3S4), Torulaspora delbrueckii (PW1, PW2, PW6, PW8, PW9, PW12), Pichia kudriavzevii(Ü9),Geotrichum candidum (U1). The strain PW1, which is identified as Torulaspora delbrueckii, was also found to tolerate cyclohexane. In the presence of chloroform and benzene, no organism growth was determined