Çiftlikköyü ve çevresinde (Mersin) yüzeyleyen kaliş biriminin jeo_mühendislik karekterizasyonu
Geomechanical characterization of caliche unit in the Çiftlikköy and its surroundings (Mersin)
  1. Tez No: 595519
  2. Yazar: MERYEM URAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET TAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma alanı Mersin ilinin kuzey kesiminde yer alan1/25.000 ölçekli 033-a4 paftasındaki çalışma alanı içerisinde Tersiyer ve Kuvaterner yaşlı birimler bulunmaktadır. Kuvaterner yaşlı kaliş birimi; Miyosen yaşlı Kuzgun formasyonu içerisinde veya üzerine açısal uyumsuzlukla gelmektedir. Kaliş birimi sertken (hardpan) ve yumuşakken (softpan) seviyelerinden oluşmakta olup bu çalışmada sertken seviyesi olarak adlandırılan karbonat kabuğun jeokarekterizasyonu değerlendirilmiştir. Tez kapsamı içinde; inceleme alanının farklı noktalarından kalişin sertken (hardpan) seviyesinden alınan örneklerin indeks ve mekanik özellikleri doğrudan ve dolaylı yollarla belirlenmiştir. Boşluk oranı, porozite, doygun birim hacim ağırlık, sonik hız ve nokta yükü dayanımı gibi indeks deneylerle tek eksenli basınç dayanımı arasında yüksek korelasyonlu ilişkiler belirlenmiştir. Schmidt ve HILTIGUN gibi deneylerle tek eksenli basınç dayanımı arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Study area Tertiary and Quaternary aged units are located in the study area the northern part of Mersin, Mersin O33-a4 topographic map of 1 / 25.000 scale. Quaternary aged caliche unit; It overlies the Miocene aged Kuzgun formation with or without angular unconformity. The caliche unit consists of hardpan and softpan levels, and in this study, the geocarecterization of the carbonate crust, called the hardpan level, was evaluated. Within the scope of the thesis; The index and mechanical properties of the samples taken from different points of the study area from hardpan level were determined directly and indirectly. High correlation relationships between uniaxial compressive strength and index tests such as void ratio, porosity, saturated unit volume weight, sonic velocity and point load strength were determined. Experiments such as Schmidt and HILTIGUN have not found a relationship between uniaxial compressive strength.