Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda mağdur sıfatının incelenmesi
Individual application to The Constitutional Court investigation of the magistrate
  1. Tez No: 595527
  2. Yazar: KADİR GÖKMEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİ URAN MURPHY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolu, 5982 ve 6216 sayılı Kanunlarla hukuk hayatımıza kazandırılan yeni ve en üst derecede bireyin hakkını arama imkânıdır. Bu hak arama yoluyla herkes, Anayasa'daki haklarından, AİHS ve Eki Protokollerindekiler kapsamında kalanların ihlal edildiği iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilir. Türkiye'de, bireysel başvuru hakkı olarak adlandırılan bu dava çeşidi, 5982 sayılı Yasa'nın Anayasa'nın 148. maddesinde yaptığı değişiklik neticesinde kabul etmiştir. Ayrıca 6216 sayılı Yasa da, 27894 sayılı Resmi Gazete ile 03.04.2011 tarihli olarak yürürlüğe girmiş, ancak aynı Yasa'nın 76/1.a maddesi ile, bireysel başvuru imkânının düzenlenmiş olduğu 45 ila 51. maddelerinin ise 23.09.2012 tarihinde yürürlüğe girmesi yasa ile belirlenmiştir. Bireysel başvuru kurumu ile temel hak ve hürriyet ihlallerinin hukukumuzda önlenmesi, kaldırılması ve bununla birlikte AİHM'de ülkemiz aleyhine yapılan ihlal başvurularının niceliğinin azaltılması ve böylece, pek çok anlaşmazlığın AİHM'e başvurulmadan iç hukukumuzda çözüme kavuşturularak vatandaşlarımızın, insan hakları standardının yükseltilmesi ve sahip oldukları temel hak ve hürriyetlerin daha etkili olarak himayesi sağlanacaktır. Bu çalışmayı yapmamızdaki temel amaç, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunda mağdur sıfatının incelenmesi ve tanımlanmasıdır. Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurunun kavramsal çerçevesi, tarihsel süreci, temel özellikleri, niteliği, işlevi, anayasa yargısı içerindeki konumu ve karşılaştırmalı hukuktan örnekler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru kapsamında korunan temel hak ve özgürlükler, üçüncü ve son bölümünde ise; bireysel başvuru yolunda mağdur sıfatı ve AYM ve AİHM kararları incelenerek bu Mahkemelere yapılan başvurular hakkında verilen örnek kararlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Constitutional complaint is new and top seeking remedy way which is brought in to our law by Code 5982 and Code 6216. Everybody can apply to Constitutional Court with claim of violation protected by our Constitution and European Convention on Human Rights and its additional protocols. Turkey have also accepted this type of case, which is defined as individual appeal right by the amendments made in Law Number 5982 and Article 148 of the constitution. Law number 6216 Law Regarding the Establishment of the Constitutional Court and its Rules of Procedure took effect on 03.04.2011 by Official Gazette Number 27894 also, however, with Article 76/1. a of the same law, it was stipulated that Articles 45 to 51 establishing individual appeal right take effect on 23.09.2012. Violations of fundamental rights shall be eliminated with the help of individual application mechanism; consequently the number of applications to ECHR against Turkey shall be decreased, therefore human rights standard of our people will be increased and their fundamental rights and freedoms will be protected in a more efficient way by solving lots of conflicts internally, without needing to take them to ECHR. Our first aim to generate this thesis is that we wanted to Individual application to the Constitutional Court examination of the title of victim and the definition of. This thesis consists of three main sections. In the first part of the study has been focused on the conceptual framework, historical process, basic features, nature, function, location within the constitutional jurisdiction of individual application to the Constitutional Court and examples of comparative law. In the second section, the fundamental rights and freedoms protected by the individual application to the Constitutional Court on applications has been examine; in the third and last section; examination of the status of the victim in the way of individual application and The decisions of the Constitutional Court and the Court are examined and the sample decisions made about the applications to these courts are discussed.