Alanya-Kadıpaşa Roma Dönemi sigillata ve kırmızı astarlı seramikleri
Roman sigillata and red slip wares of Alanya-Kadıpaşa
  1. Tez No: 595528
  2. Yazar: AYLİN KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bulunduğu bölgenin ticari ilişkileri, ekonomik düzeyi ve tarihi hakkında bilgi veren seramiklerin incelenmesi ve tarihlendirilmesine yönelik seramik araştırmaları arkeolojik çalışmaların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ancak, Dağlık Kilikya gibi coğrafyanın zorlu ve araştırmaların kısıtlı olduğu alanlarda seramik çalışmaları da daha azdır. Bu durum dikkate alındığında, bölgenin seramiklerinin çalışılması, daha önemli hale gelmiştir. Coracesium (Alanya), batıdaki Pamphylia ile doğudaki Dağlık Kilikya Bölgeleri arasında önemli bir konumda yer almaktadır. Coracesium'un merkezinde mi, yoksa yakın teritoryumunda küçük çaplı bir yerleşme mi olduğu henüz anlaşılamayan Kadıpaşa Mahallesi'nde, 2000-2013 yılları arasında Alanya Müzesi tarafından kurtarma kazıları yapılmıştır. Aralıklarla yapılan kurtarma kazılarında mimari kalıntılara, mozaik döşemelere, sikkelere ve çok sayıda seramik bulguya rastlanmıştır. Bugüne kadar hakkında herhangi bir bilimsel yayın çalışması yapılmamış olan bu kalıntı ve buluntular, buradaki yerleşimin özellikle geç Roma döneminde yoğun iskan gördüğünü göstermektedir. Bu alanda ele geçen çok sayıda seramik buluntu, bu yerleşimin ticari potansiyeli, üretim ve geçim kaynakları, sanatı vb. hakkında detaylı bilgi verebilecek niteliktedir. Yüksek lisans tez çalışmasının konusunu 81 kasa seramik içerisinden seçilen astarlı seramik örnekleri oluşturmaktadır. Günlük kullanım kaplarına nazaran lüks olarak nitelendirilebilecek astarlı seramikler, formlarına ve astar özelliklerine göre sınıflandırılmış ve tarihlendirilmiştir. Seramikler, teknik ve stilistik değerlendirmeye tabi tutularak yerel üretimler ve ithal formlar ayırt edilmeye çalışılmış, formlara yönelik istatistiksel değerlendirmeyle de hangi bölgelerle yakın ilişki ve ticaret ağı içerisinde bulunduğu aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma sonucunda ortaya konan veriler Kilikya arkeolojisi ve Alanya tarihine fayda sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The examination and dating of the ceramic researches which provide informadion about the trade relations of the territory, economic level and the history of the region, form an important part of the archaeological studies. But in areas like Rough Cilicia where geography is tough and researches are limited, ceramic works are also less. With that being taken into account, the working of the ceramics in the area became more important. Coracesium (Alanya) sits on a significant location between Pamphylia in the West and Rough Cilicia region in the East. İn Kadıpaşa neighbourhood which is not known whether it is in Coracesium's center or in a small settlement in nearby territory, recovery excavations were made by Alanya Museum between the years of 2000-2013. Architectural ruins, tessellations, coins and a lot of ceramic evidences were encoutered in these recovery excavations made in intervals. These remains and findings which have not been published any scientific publication with regard to it untill now, show that the settlement here had been inhabited densely duing the Late-Roman Period. A larce number of ceramic evidences found in this area, provide a detalied information about the commercial potential of this settlement, the source of production and live lihoods, art and so on. The subject of the master thesis forms the lined ceramic samples which have been selected from 81 cases of ceramics. Slipped ceramics which can be considered as luxury compared to daily use containers, are classified and dated according to their forms and lining properties. By subjecting the ceramics to the tehnical and stylistic evaluation, the local productions and imported forms are tried to be distinguished, even with the statistical evaluation of the forms it has been tried to verify that which regions are in close relationship and in trade network. The data presented as a result of this research will be useful/beneficial for the archeology of Cilicia and the history of Alanya.