Birinci basamak sağlık kurumuna başvuran hastalarda erken dönem uyumsuz şemalar ile depresyon ve anksiyete bozukluğunun ilişkisi
The relationship between early maladaptive schemas and depression and anxiety disorder in patients admitted to primary health care
  1. Tez No: 595557
  2. Yazar: HÜSEYİN FİŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Erken dönem uyumsuz şemalar yaşamın erken döneminde öğrenilen, kişinin kendisi ve dünya hakkındaki katı inançlarıdır. Major depresyon ve anksiyete bozuklukları toplumda yaygın görülen ruhsal hastalık/bozuklukların başında gelmektedir. Bu çalışmada birinci basamak sağlık kurumuna başvuran hastalarda erken dönem uyumsuz şemalar ile birinci basamakta sık görülen ruhsal hastalıklardan duygudurum ve/veya anksiyete bozukluğu ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. 1-31 Mayıs 2018 ve 3-28 Eylül 2018 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Buca DEÜ Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir nedenle başvuran 416 hastayla tamamlanmıştır. Katılımcılar sosyodemografik anket formu ve Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3'ü (YŞÖ-KF3) doldurduktan sonra her biri ile Primary Care Evaluation of Mental Disorders (PRIME-MD) ölçeği kullanılarak yaklaşık 20 dakikalık yapılandırılmış klinik görüşme gerçekleştirildi. Bulgular: Duygudurum bozuklukları grubunun şema toplam puan ortalaması sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,008). Anksiyete bozuklukları grubunun şema toplam puan ortalaması sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,047). Duygudurum bozuklukları grubu ile anksiyete bozuklukları grubu arasında şema toplam puan ortalamaları farkı açısından istatistiksel anlam bulunmadı (p=0,23). Duygudurum bozuklukları grubunu sağlıklı grupla karşılaştırdığımızda karamsarlık, sosyal izolasyon ve dayanıksızlık şema puanlarının sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Early maladaptive schemas are strict beliefs about the person and the world that are learned early in life. Major depression and anxiety disorders are among the most common mental illnesses/disorders. The aim of this study is to evaluate the relationship between early maladaptive schemas and mood disorder and/or anxiety disorder in primary care patients. Method: This is a cross-sectional descriptive study. The study was completed with 416 patients who applied to Dokuz Eylul University Family Medicine Policlinic and Dokuz Eylul University Buca Family Health Center for any reason between 1-31 May 2018 and 3-28 September 2018. After the participants completed the sociodemographic questionnaire and Young Schema Scale-Short Form 3 (YSQ-SF3), a structured clinical interview was conducted with each of them using the Primary Care Evaluation of Mental Disorders (PRIME-MD) scale. Results: Total schema mean score of the mood disorder group was significantly higher than the healthy group (p = 0.008). Total schema mean score of the anxiety disorders group was significantly higher than the healthy group (p = 0.047). There was no statistically significant difference between the mood disorders group and the anxiety disorders group in terms of the difference in the mean total schema score (p = 0.23). When mood disorder group was compared with healthy group, negativity/pessimism, social isolation and vulnerability to harm/illness schema scores were found to be significantly higher than healthy group (p = 0.002).