Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesinde öğrenim gören öğrencilerde şiddetin depresyon belirti sıklığına etkisi
The effect of violence on depression symptoms among students studying at Dokuz Eylül University tinaztepe campus
- Tez No: 595568
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Depresyon, önemli bir toplum sağlığı sorunudur ve üniversite öğrencilerinde en sık görülen psikiyatrik hastalıktır. Aynı zamanda öğrenciler bu dönemde şiddet yönünden de risk altındadır. Şiddetin fiziksel hasar, bulaşıcı hastalıklar, depresyon, sigara, alkol, uyuşturucu madde kötüye kullanımı gibi pek çok olumsuz sonuçları olmaktadır. Araştırmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesinde öğrenim gören öğrencilerde depresyon belirti sıklığını ve şiddetin depresyon belirti sıklığına etkisini belirlemektir. YÖNTEM: Kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesinde öğrenim gören 2. sınıf 2621 lisans öğrencisidir. En küçük örnek büyüklüğü %80 güç, %95 güven düzeyinde %20 sıklık %4 hata payı ile desen etkisi 2 alınarak 670 kişi olarak hesaplanmıştır. Örnek seçiminde tabakalı ve küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Her bölüm bir küme kabul edilmiş, fakültelere göre tabakalandırıldıktan sonra basit rasgele yöntem ile bölümler belirlenmiştir. Bağımlı değişken depresyon belirtisi varlığıdır ve Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Temel bağımsız değişken şiddet varlığıdır. Diğer bağımsız değişkenler sosyodemografik özellikler, öğrencinin başarı ve memnuniyet durumu, bağımlılık özellikleri, sağlık durumu, çocuklukta maruz kaldığı şiddet ve sosyal destek varlığıdır. Katılımcılar anket formunu sınıfta araştırmacı gözleminde kendileri doldurmuşlardır. Veri analizi SPSS 24.0 kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama±standart sapma ve ortanca(en küçük-en büyük değer) olarak sunulmuştur. Bağımsız değişkenlerle bağımlı değişken arasındaki ilişki ki-kare, Fisher'in Kesin Testi ve Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir, çok değişkenli analiz olarak lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Depression is an important public health problem and is the most common psychiatric disorder among university students. At the same time, students are at risk for violence in this period. Violence has many negative consequences such as physical damage, infectious diseases, depression, smoking, alcohol, drug abuse. The aim of the study is to determine the prevalence of depression symptoms and the effect of violence on depression symptoms among students studying at Dokuz Eylül University Tınaztepe Campus. METHOD: This is a cross-sectional study. The population of the research is 2621 second grade undergraduate students in Dokuz Eylül University Tınaztepe Campus. The sample size was calculated as 670 with 80% power, 95% confidence level, 20% prevalence of depression symptoms, 4% margin of error and 2.0 design effect. Stratified cluster sampling method was used for sample selection. Each department was accepted as a cluster and stratified according to faculties and then departments were determined by simple random method. Dependent variable is presence of symptom of depression evaluated with Beck Depression Scale. The main independent variable is the presence of violence. Other independent variables are sociodemographic characteristics, student achievement and satisfaction, addictive characteristics, health status, childhood violence and social support. The participants completed the questionnaire themselves in the classroom under the observation of the researcher. Data analysis was performed using SPSS 24.0. Descriptive findings are presented as numbers, percentages, mean ± standard deviation and median (minimum-maximum value). The relationship between independent variables and dependent variable was evaluated with chi-square, Fisher's Exact Test and Mann Whitney U test and logistic regression analysis was used as multivariate analysis.