Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Level of smartphone addiction and healthy lifestyle behaviors in university students
- Tez No: 673790
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR, UZMAN GİZEM LİMNİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kullanım alanının genişlemesi ile sadece bir iletişim aracı olmaktan çıkan akıllı telefonlar iş yaşamı, eğlence ve sosyal ilişkilerin bir parçası haline gelmiştir. Akıllı telefonlar günlük yaşamımızı kolaylaştırmakla birlikte, bağımlılık düzeyinde problemli kullanımı durumunda fiziksel, psikiyatrik sağlık sorunları ve bazı sosyal problemlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Üniversite dönemi akıllı telefon bağımlılığı açısından riskli olmakla beraber sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının kazanılması ve geliştirilmesi için de önemli bir süreçtir. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel analitik tipteki çalışma, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesindeki Denizcilik, Fen-Edebiyat, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilerden 911'i ile yüz yüze anket yöntemi uygulanarak Nisan-Mayıs 2019 tarihlerinde yapılmıştır. Kullanılan veri formu öğrencilerin sosyodemografik ve bazı özellikleri, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Form (ATBÖ-KF) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-2 (SYBDÖ-2)'yi içermektedir. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 programında ki-kare, t testi ile ANOVA testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
With the expansion of the area of use, smartphones, which cease to be just a means of communication, have become part of business, entertainment, and social relationships. While smartphones make our daily lives easier, it is thought that in case of problematic use at the level of addiction, it may be associated with physical, psychiatric health problems and some social problems. The university period is risky for smartphone addiction, but it is also an important process for the acquisition and development of healthy lifestyle behaviors. This study aimed to investigate the association between the level of smartphone addiction and healthy lifestyle behaviors in university students. The cross-sectional analytical type study was conducted between April and May 2019 by applying a face-to-face survey method with 911 of the students enrolled in the Maritime, Science-Literature, Law, Architecture, Engineering, and Business Faculties of Izmir Dokuz Eylül University Tınaztepe Campus. The data form used includes the sociodemographic and some characteristics of the students, the Smartphone Addiction Scale- Short Form (ATBÖ-KF), and the Wellness Format Behaviors Scale-2 (SYBDÖ-2). The data obtained were evaluated using ANOVA tests with a-square, t-test in spss 22.0 program. P.05 was accepted for statistical significance. 34.1% of respondents perceived it risky for smartphone addiction.