Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe kampüsünden toplanan bazı karayosunu örneklerinin antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial activity of some mosses collected from Dokuz Eylül University Tınaztepe campus
- Tez No: 842145
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CANLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bitkiler primer ve sekonder metabolizmaları üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde hem hastalıkların tedavi sürecinde hem de yaraların iyileşme sürecinde faydalanıldığı bilimsel araştırmalarla göz önüne serilmektedir. Yapılan çalışmada Grimmia pulvinata (Hedw.), Pleurochaete squarrosa (Brid.), Bryum capillare (Hedw.), Grimmia orbicularis (Bruch),Oxyrrhynchium hians (Hedw),Homalothecium lutescens (Hedw.),Hypnum cupressiforme (Hedw.), Palustriella falcate (Hedw.) karayosunu türlerinin etil elkol ekstraktlarının beş gram pozitif, yedi gram negatif bakteri ve üç maya olmak üzere on beş suş üzerinde antimikrobiyal aktivite çalışması disk difüzyon testi ile uygulanmıştır. Yapılan testlerin sonucunda çalışılan karayosunu türlerinden Oxyrrhynchium hians (Hedw), Homalothecium lutescens (Hedw), Hypnum cupressiforme (Hedw.),Palustriella falcate (Hedw.) türlerinin antimikrobiyal aktivite gösterdiği, diğer türlerin ise sonuç vermediği tespit edilmiştir. Staphylococcus aureus bakterisine karşı ulaşılan antimikrobiyal aktivite çalışması sonuçları bakterinin tehlikeli bir patojen olması nedeniyle oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
It is unfolded with scientific researches that when plants are examined on researches upon primer and seconder metabolisms, they are so beneficial on both the process of treatment the ilnesses and the recovery of wounds. In this research, the species of bryophytes named as Grimmia pulvinata (Hedw.), Pleurochaete squarrosa (Brid.), Bryum capillare (Hedw.), Grimmia orbicularis (Bruch),Oxyrrhynchium hians (Hedw),Homalothecium lutescens (Hedw.),Hypnum cupressiforme (Hedw.), Palustriella falcate (Hedw.) are applied with disk diffusion test on the point of 5 gram positive and 7 gr negative bacteria and 3 yeast, on 15 strains. At the result of the tests, some studied bryophytes such as Oxyrrhynchium hians (Hedw), Homalothecium lutescens (Hedw), Hypnum cupressiforme (Hedw.),Palustriella falcate (Hedw.) have shown antimicrobial Activity but it is determined that other species have not given the result.The results taken from the antimicrobial activity against the stap Staphylococcus aureus bacteria are quite important that is because this bacteria is a dangerous pathogen.