Tip 2 diyabeti olan bireylerde stigma: Ölçek uyarlama
Stigma in individuals with TYPE 2 diabetes: Scale adaptation
  1. Tez No: 595573
  2. Yazar: EMELNUR ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHİRE ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, Tip 2 diyabeti olan bireylerde Kendini Damgalama Ölçeği'nin (Self Stigma Scale) Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin yapılması amacıyla metodolojik olarak yapıldı. Çalışmanın evrenini, özel bir sağlık kuruluşunun Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran Tip 2 diyabeti olan tüm bireyler oluşturdu (N=7647). Örneklem grubuna ise, en az bir yıldır Tip 2 diyabeti olan 180 birey dahil edildi. Veriler hasta tanımlama formu, Kendini Damgalama Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile toplandı. Geçerlik için; içerik-kapsam geçerliği, ölçüt-bağımlı geçerliği ve yapı geçerliği, güvenirlik için değişmezlik ve iç tutarlılık yöntemleri kullanıldı. Kendini Damgalama Ölçeği'nin geçerliğinin Kaiser-Meyer Olkin kat sayısı 0.938, Bartlett testi χ2 değeri 5320.827, p=0.000 olarak saptandı. Ölçeğin tamamının cronbach alfa kat sayısı 0.965 olarak belirlendi. Açıklayıcı faktör analizleri sonucunda ölçeğin orijinal haline yakın sonuçlar elde edildiği ve Türkçe uyarlamasının da orijinaliyle paralellik gösterdiği görüldü. Doğrulayıcı faktör analizinden elde edilen verilerle, ölçeğin alt boyutlarına (bilişsel, duyuşsal ve davranışsal) ait faktör yükleri doğrultusunda geçerliğinin olduğu saptandı. Benlik saygısı ve kendini damgalama alt boyutları arasında anlamlı derecede olumsuz bir ilişki görüldü. Yapılan çalışmanın sonunda Tip 2 diyabeti olan bireylerde Kendini Damgalama Ölçeği'nin Türk dili için geçerli ve güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determined validity and reliability the Turkish Self-Stigma Scale in Turkish patients with Type 2 diabetes. This study was planned methodological method. The population of the study consisted of all individuals with Type 2 diabetes who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic of a private health institution (N = 7647). The sample group included 180 subjects with type 2 diabetes for at least 1 year. Data were collected with patient identification form, Self-Stigma Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale. For validity; Content-scope validity, criterion-dependent validity and construct validity, reliability and internal consistency methods were used. The validity of the self-stigmatization scale was found to be 0.938 for Kaiser-Meyer and 0.94 for Bartlett test, 532.827 for p = 0.000, and cronbach alpha for the scale was 0.965. As a result of the explanatory factor analyzes, it was found that the scale was close to the original state and the Turkish adaptation was in parallel with the original. There was a significant negative relationship between self-esteem and self-stamping sub-dimensions. At the end of the study, it was decided that the Self-Stigma Scale was valid and reliable for the Turkish language.