Gastronomi turizminin alternatif turizm ürünü olarak değerlendirilmesi: Mardin ilinde bulunan işletmelere yönelik bir uygulama
Evaluation of gastronomy tourism as an alternative tourism product: An applicaton for businesses in Mardin Province
  1. Tez No: 595589
  2. Yazar: ÇİĞDEM KIZILGEÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM METİN AYCİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Gastronomi turizmi ülkenin tanıtılması kadar turizm geliri elde etmek için de önemli bir görev üstlenir. Gastronomi turizmine önem veren ülkelerin turizm gelirlerinde büyük artışlar sağlamaktadır. Gastronomi, tarihi ve kültürel değerler bir araya getirilerek turizm merkezlerinin cazibesini ve çekiciliğini arttırmayla mümkündür. Bu çalışmada, Mardin mutfağının gastronomi turizmi çerçevesinde nasıl değerlendirildiğini Mardin'de faaliyet gösteren işletmelerle (restoranlar) araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamındaki işletmelerle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleşmiştir. Bu işletmelerde aynı zamanda gözlem yapılarak, işletmelere ait menülerin doküman analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Mardin gastronomi kültürünün turistik ürün olup olmadığını tespit etmektir. Mardin gastronomi turizminin gelişmesi için reklam faaliyetlerine önem verilmesi gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca, Mardin mutfak kültürünün ne olduğu, tarihi gibi eğitimler düzenlenmeli, bilinç farkındalığı oluşturulmaktır.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism plays an important role in the promotion of the country as well as the tourism income. It provides great increases in tourism revenues of the countries that give importance to gastronomy tourism. Gastronomy, historical and cultural values can be combined to enhance the popularity and attraction of tourist centers. In this study, it is tried to investigate how Mardin cuisine is evaluated within the framework of gastronomic tourism with the businesses (restaurants) operating in Mardin. Semi-structured interviews have been performed with companies within the context of the study. At the same time, observation of these enterprises, document analysis of the menus of the businesses were made. The data collected were analyzed discussed using the descriptive analysis method. The aim of this research is to determine whether or not Mardin's gastronomic culture is a touristic commodity. It is thought that advertising activities should be given importance for the development of Mardin gastronomy tourism. In addition, trainings such as Mardin cuisine culture and history should be organized and awareness raising should be organized.