The impacts of social media advertisements on the number ofreservations in tourism sector: A comparative case study in turkey
Sosyal medya reklam kampanyalarının turizm sektöründeki rezervasyonlar üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 595590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnternet kullanımının iyice hızlanmasıyla birlikte gelişen pazarlama sektörü yepyeni bir alanla karşımıza çıkmaktadir : sosyal medya mecraları. Sosyal medya platformu şirketleri,kulanıcılarının bu platformlar üzerinden etkilendiklerini saptayıp bu duruma uygun olarak kullanım araçları geliştirmeye başlamışlardır. Bu sayede küçük ya da büyük işletmeler bu araçları kullanarak kolayca reklam verebilir ve hedef kitlelerine ulaşabilirler. Tezimde, Türkiye ekonomisinde çok önemli bir rol oynayan turizm sektörü için sosyal medya reklam kampanyalarının rezevasyona olan etkisini araştırarak kullanılabilir sonuçlar elde ettik. Araştırmalar sonucunda gördük ki her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de sosyal medya kullanımı son derece yaygın ve önemlidir. Özellikle otel hizmetleri sektöründe gelen misafirlerin dijital reklam kampanyalarından etkilenerek oluşturdukları rezervasyonlar, reklam verirken harcanan paraların çok üstünde bir geri dönüş vermektedir. Zincir otellerin veya butik otellerin pazarlama departmanlarında çalışan uzmanlar sonuçları inceleyerek hangi sıklıkta, ne kadar harcayarak ve nasıl strateji belirleyerek reklam vermeleri gerektiği konusunda öngörü elde edebilirler. Sosyal medya platformlarının algoritmaları gün aşırı olarak güncellendiğinden, kullanıcılar da bu değişikliklerden etkilenmekte ve aynı hızla reaksiyon göstermektedirler. Tüm bu sebeplerden sosyal medya iletişimi departmanıyla ilgilenenlerin ya alanlarında gerçekten son derece uzman olmaları ya da bu alanda hizmet veren dijital firmalarla iş birliği yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As the usage of the internet has rapidly accelerated, the developing marketing sector emerges in a new area: social media channels. Companies in social media platforms have started to develop the tools according to their users who are affected by these social media platforms in different ways. Small- or large-scale businesses can confidently make advertisements via these tools and reach their target audience through social media platforms. In the context of my thesis, we achieved practically usable results by analysing the effects of digital advertising campaigns on the number of reservations for the tourism industry which plays an important role in Turkey's economy. As a result of our research, we can conclude that the usage of social media is very common and important in the tourism sector as it is in almost every sector today. The number of reservations created by the guests based on the impression of a digital advertising campaign are more likely to give a valuable return which are also much higher than the investment on digital advertising campaigns. Digital experts who work in the marketing departments in the chain or boutique hotels can gain insights about how often they perform an advertising, how much they should spend money for advertising, and how they identify strategies for the advertisements. Since, the algorithms of social media platforms are updated every day, the users are also affected by these changes and react them with the same speed. For all these reasons, people who are interested in the social media communication department should either be highly specialized in their fields or cooperate with digital marketing companies.