The role of repetition (frequency of exposure) in advertising. How does it influence consumer responses? What kind of factors moderate the effects of repetition?
Reklamda tekrarlamanın rolü. Tekrarlanan reklamların tüketici üzerinde etkisi
  1. Tez No: 673720
  2. Yazar: AYTAJ ABBASZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA, PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Pazarlama günlük hayatımızda da yer alan ve özellikle sosyal medyanın daha fazla kullanılması ile bir az daha öne çıkan çalışma alanlarından biridir. Reklam ise tüketiciye ulaşmak ve ürün veya servisi tutundurmak için pazarlama alanının en önemli ve kritik tutundurma yöntemidir. Son yıllarda dijitalleşmeninde önem kazanması ile birlikte geleneksel reklamlara (tv, radyo, reklam panosu vs.) ek olarak sosyal medya aracılığı ile yapılan reklamlar (instagram, youtube vs.) artış göstermeye başladı. Bunun ile birlikte tüketiciler gerek sosyal medya, gerekse de geleneksel yöntemler ile gösterilen reklamlara daha fazla maruz kalmaya başladılar. Bu çalışmada tekrarlanan reklamların rolü, tüketiciler üzerindeki etkisi ve etkileyen faktörler analiz edilmektedir. Bu sebep ile, tezde ilk önce 2 farklı teori (Öğrenme teorisi ve iki- faktör teorisi) araştırılmıştır. Buna ek olarak, tüketicinin reklamı anlaması için gerekli motivasyon, bilgi ve beceri faktörleri tespit edilmiştir. Daha sonra, reklamda tekrarlanmanın ne anlam ifade ettiği, uygulanma alanları ve konu ile ilgili literatürdeki farklı bakışaçıları incelenmiştir. Araştırmalara ek olarak, 3 farklı gruba farklı reklam tekrarlanma sayısı ile videolar izletilmiş ve anket sistemi ile tüketicilerin tekrarlanan reklama karşı olan tutumları, reklamı hatırlama ve beğenme, ürünü satınalma gibi eğilimleri ölçülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda, elde edilen veriler ile tekrarlanan reklamların tüketici üzerindeki etkisi incelenerek ilgili literatüre katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marketing is part of the areas of study that associates with daily lives, and with the increased use of social media, it stands out more than other subjects. On the other hand, advertising is used by the business organization as an outstanding means of product promotion that reaches the consumers and appeals with them to hold on particular products or services. In recent years, there has been an enhancement of the importance of digitalization, in addition to traditional advertisements (TV, radio, billboards, etc.), advertisements made through social media (Instagram, youtube, etc.). As a result of this enhancement, most consumers have been exposed to the use of both traditional methods of advertising and social media. This study focuses on analyzing the role of repeated advertisements, their impact on consumers and the factors that moderate the advertisement repetition effect.Thus, the study involves the investigation of 2 different theories (learning theoryand Two-factor theory). Further, the study identifies the motivation, knowledge, and ability factors necessary for the consumer to understand the ad. The other main areas of focus by this study include; examining the meaning of repetition in the advertisement, the areas of implementation, and the different perspectives in the literature. In addition to the researches, the study measurers the three different groups shown in videos with a different number of ad repetition, and by the survey system, the attitudes of consumers towards repeated advertising, ad recall and ad liking, and purchasing intention of the product. Based on these aspects, the study uses the obtained data to investigate the impacts of a repetitive advertisement on consumers to review the literature for this study.