The effect of advertising via social media on the purchasing behavior of Iraqi consumers
Sosyal medya üzerinden reklam yapılmasının Iraklı tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisi
- Tez No: 748098
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HANDE BEGÜM BUMİN DOYDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sosyal medya siteleri üzerinden reklam vermek, pazarlama alanında kullanılan en son tanıtım yöntemlerinden biridir. Ayrıca sosyal medya sitelerinin hız ve kolaylık ile karakterize edilmesi, birçok şirketi tüketiciler arasında etkin bir iletişim sağlamak ve satın alma davranışlarını etkilemek için bu mecraların sunduğu fırsatlardan yararlanmaya yöneltmiştir. Son yıllarda sosyal medyayı reklam amaçlı kullanan Iraklı üniversite öğrencilerinin sayısı oldukça arttı. Buna göre, sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamların Bağdat'taki Irak üniversite tüketicilerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisinin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bu araştırma, sosyal medya reklamı (ve reklam mesajının ana bileşenleri) ile tüketici satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi belirli demografik değişkenlere göre inceleyerek bu konuyu araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için şu hipotez benimsenmiştir: Iraklı üniversite öğrencilerinin sosyal medya reklamları ile satın alma davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Bu bağlamda, tüketici satın alma davranışı ile sosyal medya reklamcılığının içeriği, kişisel doğası ve tüketici mahremiyeti arasındaki ilişki doğrulanmıştır. Çalışma evreni, Bağdat şehrinde sosyal medya sitelerini kullanan üniversite öğrencilerini içermektedir. Anket araştırma yöntemi benimsenmiş ve 2021 yılının ilk çeyreğinde 472 tüketiciye bir anket dağıtılarak veriler toplanmıştır. İstatistiksel veriler (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada en belirgin bulgu, çalışmanın iki temel değişkeni arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olmasıdır; yani, çalışmanın ana hipotezini doğrulayan sosyal medya ve tüketicilerin satın alma davranışları aracılığıyla reklam. Iraklı üniversite öğrencilerinin satın alma davranışlarının, sosyal medya üzerinden yayınlanan reklamların bilgilendirici, inandırıcı ve eğlendirici özelliklerinden yüksek oranda etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertising through social media sites is one of the latest promotional methods used in the field of marketing. In addition, social media sites are characterized by speed and ease, which prompted many companies to take advantage of the opportunities offered by these media in order to achieve effective communication between consumers and influence their purchasing behavior. In the recent years, the number of the Iraqi university students using social media for advertising purposes has increased remarkably. Accordingly, there is a need to identify the impact of advertising through social media on the purchasing behavior of Iraqi university consumers.in Baghdad. Thus, this research aims to investigate this topic by examining relationship between social media advertisement (and the major components of the advertising message) and consumer purchasing behavior according to certain demographic variables. To achieve the aims of the study, the following hypothesis has been adopted: There is a statistically significant relationship between social media advertisements and the purchasing behavior of Iraqi university students. In this regard, the relationship between the consumer purchasing behavior and the aspects below are verified: content, personal nature, and consumer privacy of social media advertising. The study population involves university students in the City of Baghdad who uses social media sites. The survey research method was adopted and the data were collected by distributing a questionnaire to a sample of 472 consumers during the first quarter of the year 2021. The statistical data were analyzed using (SPSS). The most prominent finding in the present study is that there is a significant and positive correlation between the study's two primary variables; i.e. advertising via social media and consumers' purchasing behavior, which validates the main hypothesis of the study. It is concluded that Iraqi university students' purchasing behavior is highly affected by the characteristics of the advertisements published through social media, in terms of informativeness, credibility and entertainment.