Sakarya ilinde emzirmenin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59563
  2. Yazar: FATMA DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi gelişmesi için en uygun ve eşi bulunmaz doğal beslenme yöntemidir. Emzirme ile ilgili sorunların erken tanınması ve sorunlara yönelik önlemlerin alınması, hemşirelik bakımının da kalitesini yükseltir. Bu düşünceler doğrultusunda çalışmamız; Sakarya ilinde bebek dostu olan bir hastanede, vaginal yolla doğum yapan annelerin emzirmelerinin değerlendirilmesi amacıyla metedolojik ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmamızın evrenini vaginal yolla doğum yapan anne ve bebekleri, örneklem grubumuzu ise doğum sayısının yoğun olduğu aylardan biri olan Mart ayında vaginal yolla doğum yapan 443 anne ve bebeği oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ; literatür bilgisi ışığında geliştirilen, tanıtıcı bilgileri içeren bilgi formu ve emzirmenin değerlendirilmesi amacıyla Jensen, Wallace ve Kelsay tarafından geliştirilen, beş kriterden oluşan LATCH ( Breastfeeding Charting System ) Puanlama Sistemi kullanılmıştır. LATCH Puanlama Sisteminin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları sonucu Coronbach Alfa değerleri ; 1. emzirme için 0. 70, 2. emzirme için 0.68, 3. emzirme için 0.65 ve 4. emzirme için 0.64 olarak bulunmuştur. Veriler ; yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki- kare, t - testi ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda; bebeklerin % 83. Tinin doğumdan sonra hemen annelerin yanına geldiği, annelerin bebeklerin %1.1'ini hemen, %18.7' sinin yarım saat, % 22.3'ünü bir saat sonra emzirdiği gözlenmiştir. LATCH Puanlama Sistemi ile annelerin emzirmelerinin değerlendirilmesi sonucunda ; emzirme sayısı arttıkça emzirme toplam puanlarının da arttığı, birinci emzirmede 7. 16 olan toplam puanın, dördüncü emzirmede 9.25' e ulaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-111- SUMMARY Breastfeeding is the most suitable and incomparable natural feeding method for a baby's healthy development. The early recognition of problems connected with breastfeeding, and the subsequent precautions taken improves the quality of nursing care. In this connection a research project was planned in a baby friendly hospital in the Sakarya region, the purpose of which was to evaluate methodologically the breasfeeding of mothers, who had given natural birth. The scope of our research covered 443 mothers and their naturally delivered babies, our sample group being in the month of march, which is known to be one of the busiest periods of birth. Collection of data: In the light of published literature a form of demographic characteristics on breastfeeding was developed, and following the example of Jensen, Wallace and Kelsay their five criteria LATCH (Breastfeeding Charting System) point system was used. Based on the validity and the reliability of the LATCH point system Cronbach Alfa values were found to be ; for 1st breastfeeding session.70, 2nd breastfeeding session.68,for 3rd session.65 and for 4th session.64. The data was evaluated using the percentage, average, standard deviation, chi- square, t-test and analysis of variation. In our study, it has observed that mothers are to breastfeed 1.1 % of babies at once, 18.7 % of babies after halfan hour and 22.3 % of them in an hour. 83.1% of babies were given to the mothers from post-natal. The result of the evaluation of mothers' breastfeeding using the LATCH point system indicated that as the number of breastfeeding sessions increased: 1st breastfeeding session 7. 16, total score, 4th breastfeeding session 9.25.