Sakarya ilinde güreş yapan sporcuların sosyo-ekonomik durumları
  1. Tez No: 73086
  2. Yazar: SEDAT UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİT SERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
TÜRKÇE ÖZET: Sakarya ilinde güreş sporunun büyük bir potansiyeli vardır. 20 sene öncesine kadar yaygın olarak yapılan geleneksel güreşler, sosyo - ekonomik faktörlerin değişmesiyle etkinliği azalmıştır. Güreş sporu il bazında sevilen sporlar arasındadır. Yörenin Pamukova ve Taraklı ilçesi köylerinde yapılan karakucak güreşleri, kültür değerlerinin muhafazası sonucu devam ede gelmektedir. Minder güreşleri ve yağlı güreşleri kişisel gayretle ayakta durduğu müşahede edilmiştir. Yapılan bu araştırmada analitik metot, anket, derinliğine mülakat ve gözlem metodu kullanılmıştır. Anket formları 700 adet dağıtılmış olup, 406 adeti geri dönmüştür. Anket sonucunda güreşçilerin gelir düzeylerinin orta gelir grubunda olduğu anlaşılmıştır. Güreşçilerin bu sporu tercih etmelerinin sevgiden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Uluslararası müsabakalarda basarı kazanmış minder güreşçilerinin ve yağlı güreşte Kırkpınar' da derece yapmış güreşçilerinin gelir durumlarının genelde iyi olduğu anlaşılmıştır. Askerlik dönemine kadar aile desteği ile minder güreşlerine devam eden güreşçilerin askerlik dönüşü çalışma hayatına atılmaları neticesinde güreşten koptukları ya da gelir getiren yağlı güreşlere yöneldikleri çok az bir kısmının da güreşlere devam ettiği anlaşılmıştır. Netice olarak Sakarya' da var olan güreş potansiyelinin sosyo - ekonomik şartlar göz önünde bulundurularak yeni spor politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The province of Sakarya has a great deal with wrestling. Traditional wrestling concept has been changed depending on social-economic factors since twenty years. The wrestling activity is among the leading sport games in The Sakarya province. Districts of Pamukova and Taraklı have played a great role in continuation of wrestling games are supported by individual efforts. Survey face to face interview and observation have been conducted in this research 700 questinaire forms have been distributed and 406 responses have been taken. Money wise situation of wrestlers are in the level of medium level. The reason for choosing the wrestling game by people is came from their hobbies. Leading wrestlers in international games and special Kırkpınar games get good amount of money.Families of wrestlers support them until their military services. After finished their military services, wrestlers can can get a job to maintain their lives. Finally, it is necessary to develop new sport policies considering great potential of wrestling. xm