Semra Kürün Çekmegil'in 'Okuyucu Tefsîri' adlı eserinin tahlili
Analysis of Semra Kürün Çekmegil's work which is 'Reader Tafsir'
- Tez No: 595657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
1947 doğumlu olan Semra Kürün Çekmegil, bayanlara yönelik yapmış olduğu tefsîr sohbetlerini derleyerek, 'Okuyucu Tefsîri' adıyla 13 cilt olarak yayımlamıştır. Kendisi ilk Türk kadın müfessir kabul edilir. Bir kadın gözüyle Kur'ân'ı yorumlaması dikkat çekmektedir.“Semra Kürün Çekmegil'in 'Okuyucu Tefsîri' Adlı Eserinin Tahlili”adlı bu çalışmamız, bugüne kadar çalışılmamış bir konu olarak, Türkiye'deki çağdaş müfessirlerden Semra Kürün Çekmegil'in tefsîrinde izlediği yöntem ve bazı tefsîr problemlerine bakışını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu çalışmada 'Okuyucu Tefsîri' adlı eserin tefsîr ilmi açısından tahlili yapılacaktır. Çalışma bir giriş, iki ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümü Çekmegil ve tefsîrinin anlaşılmasına yönelik bir ön hazırlık bağlamında hayatı, yaşadığı asır, ailesi ve eserlerini ele almaktadır. Birinci Bölümde, 'Okuyucu Tefsîri'nin genel özellikleri açıklandıktan sonra Çekmegil'in tefsîrinde izlediği yöntem, Kur'ân tasavvurunu ve Esbabü'n-Nüzûl, Muhkem-Müteşâbih, Nâsih-Mensûh, Garibu'l-Kur'ân gibi yararlandığı Kur'ân ilimleri başlıklar halinde incelenecektir. İkinci bölümde ise 'Okuyucu Tefsîri' adlı eser muhteva açısından incelenecektir. Bu bağlamda toplumsal ve güncel meseleleri ele alış ve mut'a nikahı, çok eşlilik, İsrâilîyyat, kadının şahitliği vb. tartışmalı konulara yaklaşımı klasik ve çağdaş tefsîrlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilecektir. Sonuç bölümünde ise birinci ve ikinci bölümde elde edilen bulgular tahlil edilerek sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Semra Kurun Cekmegil who was borned in 1947, compiling the tafsir conversation for women, it has been published as name ''Reader Tafsir'' in 13 book. She is the first Turkish women interpreter. Interpreter of the Qur'an as a women takes attention for people. This work involves the Analysis of ''Reader Tafsir'' of Semra Kurun Cekmegil. This matter has not been studied before. She is a one of the contemporary interpreter in Turkey. In this study, we will make analysis of work of ''Reader Tafsir'' aspect of tafsir science. This study includes one introduction, two main section and one conclusion part. In introduction part, we mention about her life, family and her works. In first part, this study explain the general features of ''Reader Tafsir'' and her methods in her tafsir, concept of tafsir also we examined some Qur'an knowledges like Esbabü'n Nüzûl, Muhkem-Müteşabih, Nasih-Mensuh, Garibu'l Kur'ân.In second part, we examined in terms of ''Reader Tafsir'' and its contents. At the same time, in second part we mention about how Cekmegil takes on the social and actual subjects in her tafsir. We also examined how Cekmegil approachs the some controversial matters like muta marriage, polygamy, isra'iliyyat,woman's testimony etc.''Reader Tafsir'' will be evaluated comparatively with classic and contemporary commentaries about Qur'an. In final part, results which is obtained from first and second part will be analyzed.