Sermaye piyasasında aracı kurumlar ve halka arza aracılık sözleşmeleri
Capital market intermediaries and public offering intermediation contracts
  1. Tez No: 595666
  2. Yazar: ZENFİRA ALİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aracı kurumlar, ülke ekonomisinin gelişimi için oldukça önemli fonksiyonlarla donatılmış kuruluşlardır ve piyasadaki küçük tasarrufları bir araya getirerek büyük yatırımlar ortaya çıkarmak konusunda çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Oynadıkları bu rol ile hem küçük tasarruf sahipleri hem de büyük yatırımcılar için önemli hizmetler vermektedirler. Aracı kurumların aracılık faaliyetlerinden biri olan Halka arz ise sermaye piyasası araçlarının satışında kullanılan en yaygın yöntem olarak karşımıza çıkmakta ve hem birinci el piyasalarda hem de ikinci el piyasalarda uygulanabilmektedir. Bu çalışmamızda, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe girişi ile sermaye piyasası mevzuatındaki tüm değişiklikler göz önünde bulundurularak, aracı kurumlara ilişkin temel kavramlara yer verilmiş, aracı kurumların faaliyet alanları mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde açıklanmış ve son olarak halka arz kavramı ile halka arza aracılık çerçeve sözleşmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intermediaries are entities vested with very important functions for the development of national economy, and play a significant role in introducing huge investments by bringing together small investments in the market. Through this role, they provide significant services for both small savers and major investors. As one of the intermediation activities of intermediaries, public offering is the most common method used in the sales of capital market instruments, and can be implemented in first hand and second hand markets alike. This study covers the basic concepts on intermediaries, considering all amendments in the capital markets legislation upon entry into effect of Capital Market Law no. 6362, describes the intermediaries' areas of activity within the scope of legislative arrangements, and finally, explores the public offering concept and public offering intermediation framework contract.