Aracı kurumlarda bağımsız denetim uygulaması
Application of independent audit on brokerage firms
- Tez No: 319720
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Aracı kurumlar sermaye piyasalarında işletmelerin halka arz yolluyla satmak istedikleri sermaye piyasası araçlarını tasarruf sahiplerine duyurulmasına yardımcı olan işletmelerdir. Aracı kurumlar sermaye piyasasında satıcılar ve alıcılar arasında köprü işlevindedir. Aracı kurumlar menkul kıymet halka arz etmek isteyen işletmelere usulüne uygun olarak izahname hazırlamalarına, çıkardıkları menkul kıymetleri tasarruf sahiplerine sirküler ve ilanlar vasıtasıyla duyurmalarına yardım ederler. Tasarruflarını borsada değerlendirmek isteyen yatırımcılar ise yanlış kararlar almamak için aracı kurumların hizmetlerinden yararlanırlar.Aracı kurumlar anonim ortaklık olarak kurulmak zorundadır. Aracı kurumların faaliyetlerinin sermaye piyasası mevzuatına uygunluğu denetlenir. Aracı kurumların denetimi tasarruf sahiplerinin haklarını korumak amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca aracı kurumların mali tablo ve raporlarının Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetim işletmeleri tarafından denetlenmesi zorunludur. Bağımsız denetim işletmeleri tarafından yapılan bu denetim, aracı kurumun mali tablolarının Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinden gerçeği yansıtıp yansıtmadığının denetimidir.
Özet (Çeviri)
Brokerage firms are companies that help to announce capital market instruments which companies in capital market want sell through public offerings to investors. Brokerage firms function is to be a bridge between buyers and sellers. They help companies which offer to public securities to prepare prospectus and promulgate investors the securities by circulars and bulletins. Investors who want to appreciate their savings in capital market use services of brokerage firms to make true decision.Brokerage firms have to be established as a joint stock companies. Activities of brokerage firms are audited constitutionality of capital market legislation. Brokerage firms are audited for protection of investors? rights. Also reports and financial statements of brokerage firms have to be audited by independent auditing firms authorized by Capital Market Board. Making audit shows that the financial statements of brokerage firms reflect truth or not according to Capital Markets Law.