Portföy oluşturma ve portföy yönetiminde etkinlik ve etkinliğin artırılmasına yönelik alternatif stratejiler
  1. Tez No: 42606
  2. Yazar: MİNE IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Portföy oluşturma ve portföy yönetimi özellikle finansal piyasaların gelişmesiyle gündeme gelen bir konu olmuştur. Ülkemizde finansal piyasalarda işlem gören enstrümanların azlığı yakın zamana kadar yatırımcıları bireysel olarak portföy oluşturmaya yöneltmişti. Ancak son birkaç yıldır özellikle sermaye piyasasında görülen değişmeler, portföy yönetiminde kurumsallaşmayı gündeme getirmiştir. Sermaye piyasasına yeni enstrümanların girmesi, işletmelerin halka açılmasının özendirilmesine paralel borsada işlem gören hisse senetleri sayısındaki artış, yatırımcıları portföylerini daha profesyonelce yönetmeye sevketmiştir. 1993 yılında Sermaye Piyasası Kurulu'nca portföy yönetimine izin verilmesiyle, yetki belgesi alan kuruluşlarca portföy yönetim hizmeti verilmeye başlanmıştır. Günümüzde de, bu hizmet ağırlıklı olarak bankalar ve aracı kurumlar tarafından verilmektedir. Profesyonel portföy yönetiminde uygun yatırım araçlarının seçimiyle en yüksek getirinin elde edilmesi amaçlanmakta; bu amaca ulaşmak için de çeşitli stratejiler geliştirilmektedir. Aktif ve pasif olmak üzere iki grupta incelenebilecek bu stratejiler, portföy yönetiminde etkinlik ve etkililiğin artırılmasında en büyük yararı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Forming a portfolio and its management has become today's subject especially with the development of financial markets. In our country until recently, the lock of instruments that have been processed in financial markets, directed investors to form their own individual portfolio. However, changes especially in stock market for the last one or two years has brought an arguement that portfolio management should go into an institutional system. New instruments participating in stock market, rapid increasing of share numbers that processed in stock market parallel to encouragement to go to public investment, have directed investors to manage their portfolios more professionally. In 1993, when stock market committee gave permission for portfolio management, the institutions that got qualification certificate, started to give service for portfolio management. Nowadays, this function is mainly carried out by banks and mediator firms. By choosing suitable investment means in professional portfolio management, it's been aimed the highest profit; and to reach that aim, various strategies are developed. These strategies that can be studied in two groups as actives and passives, produce the biggest advantage for development of effectivenes in portfolio management.