1 ay-3 yaş arası endotrakeal entübasyon uygulanan çocuklarda açık ve kapalı aspirasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 59568
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
64 ÖZET Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstabul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Acil ve Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, endotrakeal entübasyon uygulanan hastalarda açık ve kapalı aspirasyon yöntemini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma gruıbunu acil üniteye başvuran ve endotrakeal entübasyon uygulanan 30 çocuk ve anneleri oluşturduğu 1 ay-3 yaş arasındaki çocukların 15'ine açık 15' ine kapalı endotrakeal aspirasyon uygulandı. Elde edilen veriler x2 ve t testi ile değerlendirildi. Yoğun bakım ünitelerinde yeni uygulanmaya başlanan kapalı aspirasyon yönteminin, pahalı olmasına rağmen açık aspirasyon yöntemine göre birçok üstünlüğünün olduğu görüldü. Bunlar; tek kişi ile yapılabilme kolaylığı, kısa sürede uygulanması ve dolayısıyla hipoksi olasılığının azalması olup, hastane enfeksiyonlannında denetim altına alınması bakımından da etkili olmasıdır.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Our research planned to compare the open and closed aspiration methods on patients treated with endotracheal entubation who were admitted to the Emergency unit of pediatrics Department of İstanbul medicine Faculty of İstanbul University. The research group was formed with 30 patients aged between 1 month- 3 years and their mothers, who were admitted to the Emergency Unit and treated with Endotracheal Entubation. Among 30 patients, 15 of them were aspirated by open endotracheal aspiration method and the remaining 15 by closed endotracheal aspiration method. The data found was worked by x2 and T tests. Although itis expensive, the closed endotracheal aspiration method is becoming used newly in the Emergency Unit and it was seen that it has many advantages compared to the open endotracheal aspiration method. These advantages are; the possibility of doing it alone, short operation time and as a result decreasing the risk of hypoxia, also being effective in controlling the infections in the hospital