Günümüz sanatında kavram ve nesne olarak şeffaflık
The transparency as object and concept in contemporary art
  1. Tez No: 595682
  2. Yazar: FATMA ACAY ŞIĞVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
“Günümüz Sanatında Kavram ve Nesne Olarak Şeffaflık”isimli tez çalışması, disiplinlerarası bir nitelik taşımaktadır; bu bağlamda düşünüldüğünde şeffaflık, siyaset, ekonomi, kültür, din gibi oldukça farklı disiplinler tarafından tartışılmakta ve şeffaflığın ne olduğu ya da olması gerektiği konusunda bir uzlaşım olduğu söylenememektir. Ancak, günümüzün moda kavramlarından biri olduğu da gözden kaçmamaktadır. Şeffaflığın geniş bir yelpazede tartışılıyor olması kendisine yüklenilen anlamın da farklılaşmasına neden olmaktadır. Şeffaflık, hesap verilebilirlik, erişebilirlik, açıklık olarak iyicil bir kavram olarak değerlendirilebilir. Bir başka açıdan, tahakküm aracı olarak ya da toplumun tek düzeleşmiş hali olarak görenlerce, şeffaflık, mahremiyet kavramı üzerinden teşhircilik kapsamı ile karşılanmakta, böylelikle, insan bedeni üzerinde bir tahakküm aracı olduğundan kötücül bir kavram olabilmektedir. Kavramların kalıpsal bir bakış açısıyla tanımlanmasının doğru olmayacağı düşüncesinden hareketle, şeffaflığın, sanatsal bir olgu olarak incelenip, sanat eserlerinde, araç-amaç bağlamında kullanılması ve bir durum saptamasına dönüşebilecek niteliğinin ortaya koyulması bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Günümüz sanatında kavram ve nesne olarak şeffaflık tartışmalarını bütüncül bir bakış açısıyla ele almamıza rağmen çalışmamızda şeffaflığın sanat eserlerine yansımış durumları ele alındı. Sanat eserlerindeki şeffaflık temaları incelenerek düşünsel açıdan şeffaflık kavramının boyutları ortaya konulmaya çalışıldı
Özet (Çeviri)
This thesis study titled“Transparency as a concept and object in today's art”has the characteristics of being interdisciplinary; When it is considered in this context, transparency is being discussed by quite different disciplines such as politics, economy, culture, religion, and it cannot be said that there is a compromise about what transparency is or should be. However, it cannot be dismissed that it is one of today's trendy concepts. That transparency is being discussed in a wide range has also caused some differences in the meaning attributed to it. It can be considered as a benign concept in terms of transparency, accountability, accessibility and clarity. On the other hand, by those who see it as an instrument of domination or the state of society in a rut, transparency is meant to be exhibitionism in the sense of privacy; thus, it can happen to be a malicious concept for being an instrument of domination on human body. Considering that defining the concepts as patterns would not be right, studying the transparency as an artistic phenomenon, using it in the sense of means-ends for artistic works and exhibiting its characteristics of situation determination makes up the core of this study. Although we consider the discussions about transparency as a concept and object in today's art with a holistic view, the cases reflected in art objects are dealt in this study. The transparency themes in the works of art are studied and it has been tried to reveal the dimensions of transparency ideationally