Determination of minimum doubler length for tapered sandwich structures
Konik uçlu sandviç yapıların minimum dublin parçası uzunluğunun belirlenmesi
  1. Tez No: 595699
  2. Yazar: ASLIHAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sandviç yapılar yapısal etkinliklerinden dolayı havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sandviç yapılarda monolitik bölge, komşu parçalar ile bağlantının yapılabilmesi için gereklidir. Tasarım gereksinimleri ve mukavemet ihtiyaçları, monolitik bölgenin güçlendirilmesini gerekli hale getirmektedir. Bu güçlendirme dublin parçası ile sağlanmaktadır [26]. Sandviç yapıların ağırlık kazanımlarını sürdürebilmek için dublin parçalarının geometrilerinin balpeteği çekme gerilimini balpeteğinin müsaade edilen geriliminden düşük tutacak şekilde olması gerekmektedir. Bu tezde, bükülme yükü altındaki farklı malzeme ve geometrik özelliklere sahip sandviç yapıların analizleri yapılacak ve dublin parçasının geometrisi, asgari ağırlık sağlanacak şekilde elde edilecektir. Sonlu elemanlar analizleri ABAQUS sonlu elemanlar programında yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, çözüm ağı boyutuna karar verilmesinin ardından, birbiri ile konuşan yüzeyler arasındaki sürtünme katsayıları ile sandviç yapıyı komşu parçalara bağlayan bağlayıcılar üzerindeki sıkma momentinin etkileri incelenmiştir. Tezin ikinci aşaması testler ve çözümsel yaklaşımlar kullanılarak sonlu elemanlar modelinin doğrulanmasını içermektedir. Tezin son bölümünde sandviç yapıların kırılma tipleri incelenmiş ve bu kırılma tipleri için asgari kırılma yükü belirlenmiştir. Dublin yapısının geometrik karakteristiğinin kırılma mekanizmasına olan etkisi, farklı geometrik ve mekanik özelliklere sahip çeşitli sandviç yapıları üzerinde çalışılmıştır. Dublin yapısının geometrisi değiştirgesel bir çalışma ile belirlenmiştir. Bu değiştirgesel çalışmalar ABAQUS sonlu elemanlar programında Python komut dosyasının çalıştırılması ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sandwich structures are widely used in aerospace industry due to their structural efficiency. In order to connect the sandwich structures to the adjacent parts, monolithic region is necessary. Because of the design requirements and strength necessities, this monolithic region must be strengthened. This reinforcement is provided by doublers [26]. In order to retain the weight advantage of sandwich structures, doubler span length must be minimum that keeps the core flatwise tension stress below the core allowable. In this thesis sandwich structures with different materials and different geometries under bending load are analyzed and the geometry of the doubler is designated such that minimum weight of the sandwich structure is obtained. ABAQUS Standard solver is used for the analyses. In the first part of the study after the determination of the mesh size, the effects of the friction coefficient between the parts in contact and the value of tightening torque of the bolts that connects the sandwich structure to adjacent parts are investigated. The effects of geometric and material nonlinearity are also examined in this part. Second part of the thesis covers the finite element model verification done by using tests and analytical approaches. At the final phase of the thesis, failure types of the sandwich structures are investigated and minimum failure load among these failure criteria is determined. The effect of doubler geometry on the failure mechanism is studied for several sandwich structures with specified geometry and materials. Doubler geometry is specified by doing a parametric study. This parametric study is performed by running Python scripts in ABAQUS Standard.