Düzey II bölgesinde fındık üretim ekonomisi
Hazelnut production economics in the level-II region
  1. Tez No: 595716
  2. Yazar: TUBA PATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Fındık üretiminin yoğun olarak yapıldığı Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun, Ordu, Trabzon illerinde fındık üretim maliyeti, üretim aşamaları dikkate alınarak hesaplanmıştır. Üreticinin yaptığı masraf karşılığında elde ettiği kâr ve satış esnasında karşılaşılan sorunlar, üretimin her aşamasında, işletme içerisinde, karar vermede kadının rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma bölgesinde fındık üretimi yapan 300 adet fındık yetiştiricisiyle anket yapılmıştır. Araştırma sonucunda işletmelerin ortalama arazi varlığının 16,18 dekar olduğu hesaplanmıştır. Bu arazilerden 15,18 dekar fındık arazisi olduğu ve işletme başına nüfusun 3,5 kişi olduğu belirlenmiştir. Fındık yetiştiriciliği yapılan işletmelerde tesis masrafının ortalama 2624,47 ₺/da olduğu tespit edilmiştir. Fındık üretim maliyeti 1137,79 ₺/da tespit edilmiştir. 1 Dekardan elde edilen ürün miktarı 95 kg'dır. İşletme başına düşen ortalama fındık ekim alanı 15,18 da ve satış geliri 1448,75 ₺ olarak tespit edilmiştir. 1kg fındık üretim maliyeti 11,98 ₺ olarak hesaplanmıştır. 1 kg fındıktan elde edilen kâr 3,27 ₺, işletme 1 dekardan toplam masraflar karşılığında 310,65 ₺, değişir masraflar karşılığında ise 1 dekardan 580,45 ₺ kar çiftçi eline geçmektedir. Araştırma kapsamındaki işletmelerin sahip oldukları toplam fındık ekim alanından elde ettiği kar ortalaması 4 715,67 ₺ dir.
Özet (Çeviri)
In this study, hazelnut production cost was calculated by considering production stages in Giresun, Ordu, Trabzon, Eastern Blacksea Region. It is aimed to reveal the role of women in making decisions in each stage of production, within the enterprise, and the income generated by the producer for the expenses incurred. A survey was conducted with 300 hazelnut growers producing hazelnuts in the study area. As a result of the research, it is calculated that the average land assets of the enterprises is 16.18 decares. It was determined that 15,18 decares of hazelnut land and the population per enterprise was 3.5 persons. It has been determined that the facility cost in the hazelnut growing enterprises is 2624,47 ₺/da. Hazelnut production cost was determined as 1137,79 ₺/ da. The amount of product obtained from 1 decare is 95 kg.The average hazelnut cultivation area per enterprise is determined as 15,18 and income as 1448,75 ₺ Production cost of 1kg hazelnut was calculated as 11,98 ₺. The profit from 1 kg of hazelnut is 3,27 ₺ the farmer earns 310,65 ₺ for the total cost of 1 decare and 580,45 ₺ for the variable cost. The average profit obtained from the total hazelnut cultivation area owned by the enterprises within the scope of the research is 4 715,67₺.