A statistical study on the harmonized up-to-date turkish building stock
Uyumlaştırılmış güncel Türkiye bina stoku üzerine istatistiksel bir çalışma
- Tez No: 595715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Üç önemli fay hattı bulunan Türkiye'de, büyüklüğü 6.5'dan büyük olan depremler her 10 yılda bir yaşanmaktadır (Azak ve ark., 2014). Bu bağlamda, bina stokunda meydana gelebilecek hasarın ve can kayıplarının gerçekçi tespiti için bina stokunun özelliklerinin bilinmesi gerekir. Geçmiş çalışmalarda da Türkiye'deki bina portföyü birçok kez incelenmiştir, fakat bu çalışmalar ya küçük bir bölge için yapılmıştır veya güncelliğini yitirmiştir. Bu tez çalışması elde edilebilir veri kaynakları hakkında kapsamlı bir tarama ve detaylı bir araştırma yapmaktadır. Bu veri kaynakları, TUİK'den elde edilen 2000 Bina Sayımı ve Yapı İzin İstatistikleridir. Çalışmada ulaşılabilir güncel Türkiye bina stoku verisi uyumlaştırılmaktadır. Bu işlem, deprem kayıp tahmini çalışmalarında kullanılmak üzere tutarlı ve bütüncül bir veri oluşturmaktadır. Bu çalışmada incelenen tüm özellikler -öncelikli deprem risk parametreleri- konum, (İstanbul için ilçe ölçeğinde, bunun dışındaki yerler için bölge ve şehir ölçeğinde), yapım yılı, kullanım amacı, taşıyıcı sistemi, kat sayısı, dolgu malzemesi, daire sayısı ve toplam kat alanıdır. Çalışmada toplam 9394841 binanın verisi elde edilmiş ve binaların nitelikleri ile bu niteliklerin birbiriyle ilişkisi istatistiksel olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma geçmişten günümüze bağdaştırılmış güncel Türk bina stoku portföyünü ve binaların özelliklerini sunmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki bina verisiyle ilgili bir kaynak sunmak ve deprem kayıp tahminlerinde kullanılmak üzere bina portföyü ile ilgili istatistiki veri oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, where three significant fault lines locate, earthquakes with a magnitude greater than 6.5 happen in every 10 years (Azak et al., 2014). In this sense, to estimate damage on building stock and fatalities accurately, real characteristics of Turkish building stock (TBS) should be known well. Gathering TBS portfolio is previously studied but these studies have focused on relatively smaller areas or have been outdated or both. This study made an comprehensive search on available data sources and detailed investigation on two sources: 2000 Building Census and Building Permit Statistics disseminated by Turkish Statistical Institute. Then, the available databases including TBS is harmonized to generate a consistent and complete building stock data for its use in earthquake loss estimation studies. The attributes, which are considered as primary earthquake risk parameters, are the location (in province-scale resolution for İstanbul and region-scale and city-scale resolution for all other places in Turkey), the construction year, the function, the structural system, the number of stories, the material of infill walls, the number of dwelling units and total produced floor area. This study examined 9394841 buildings in total and presented the distribution of TBS characteristics with respect to the parameters and their relation. To conclude, this study presents gathering of the harmonized up-to-date Turkish building stock portfolio and investigations on building characteristics. The aim of this study is to provide a reference building database for Turkey and corresponding statistics to be used for earthquake loss estimation studies.