Entomopatojenik beauveria Bassiana izolatlarının proteaz enzim aktivitelerinin araştırılması
Investigation of protease enzyme activities of entomopathogenic Beauveria bassiana isolates
  1. Tez No: 595720
  2. Yazar: BENGİ ALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV HALİKİ UZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde entomopatojen olan Beauveria bassiana izolatlarının proteaz enzim aktiviteleri incelenmiştir. Beauveria bassiana' yı böylesine önemli kılan özellikleri çok çeşitli ve etkin virulans faktörlerine ve toksinlerine sahip olmasıdır. Fenotipik ve genotipik tayinleri yapılmış olan toplamda 31 adet Beauveria bassiana izolatı ile çalışılmıştır. Bütün izolatlar proteaz enzim ön taraması yapılmak üzere Skim milk agara inokule edilmiştir. Skim milk agarda kontaminasyonu önlemek amacıyla plateleme yöntemi kullanılmıştır. Bunun için öncelikle gliserol içeren cryo tüplere stok kültürler hazırlanmıştır. 5 gün inkübasyon süresi sonunda izolatların koloni ve zon çapları ölçülmüştür. Fungal izolatlar proteaz aktivitesi yönünden ICMC (Index of Relative Enzyme Activity) kriterlerine göre proteaz enzim aktivitesi yüksek ve düşük olarak sınıflandırılmıştır. Buna göre 12 izolat çok yüksek proteaz aktivitesine sahip olarak değerlendirilmiştir. Diğer izolatlardan 9 tanesi yüksek ve 10 tanesi de orta düzeyde aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, protease enzyme activities of entomopathogenic Beauveria bassiana isolates were investigated. What makes Beauveria bassiana so important is that it has a wide variety of effective virulence factors and toxins. Phenotypic and genotypic determinations were performed and 31 Beauveria bassiana isolates were studied. All isolates were inoculated into Skim mil agar for protease enzyme pre-screening. Plating method was used to prevent contamination on skim milk agar. For this, stock cultures were prepared primarily in cryo tubes containing glycerol. After 5 days incubation period, colony and zone diameters of the isolates were measured. Fungal isolates were classified as high and low protease enzyme activity according to ICMC (Index of Relative Enzyme Activity) criteria for protease activity. Accordingly, 12 isolates were evaluated as having very high protease activity. 9 of the other isolates showed high activity and 10 of them showed moderate activity.