Birim fiyat usülüne göre hesap edilen maliyet ile gerçek maliyet arasındaki farkın analiz edilmesi: Türkiye'de bir inşaat projesi örneği
Analyzing the difference between cost calculated by unit price approach and actual cost: A construction project example in Turkey
  1. Tez No: 595725
  2. Yazar: EZGİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yapım işlerinde birim fiyat usulü maliyeti ile gerçek maliyet arasında fark olduğu bilinmektedir. Bu farkın her bir iş grubuna göre ne oranda değiştiğinin bilinmesi, yüklenicilerin verecekleri teklifleri etkileyeceği için önem taşımaktadır. Maliyetlerin serbest piyasada hızlıca değişkenlik göstermesi de inşaat maliyetinin tahmin edilebilmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, yapı işi bitmiş bir eğitim atölyesi binasının gerçek maliyeti ile kurum birim fiyatlarıyla hesaplanan maliyetinin karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Ayrıca beton ve kazı dolgu işlerinin birim fiyat usulüne göre hesaplanan maliyetinin 2014 ila 2018 yılları arasındaki değişimini ve belirli ürünlerdeki fiyat değişimi ile ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar birim fiyat ile hesaplanan maliyet ile projenin gerçekleşen maliyeti arasında %12.65 oranında bir fark olduğunu göstermektedir. İstatistiksel analiz sonuçları ise; beton ve kazı-dolgu imalat kalemlerinin maliyetiyle en fazla ilişkisi olan ürünlerin sırasıyla; tüp, boru, içi boş profiller ile ilgili bağlantı parçaları ve el aletleri ile genel hırdavat malzemesi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that there is a difference between unit price cost and actual cost in construction works. İt is important for construction companies to know whether there will be differences and in which amount these differences will be in each activity since they affect their offer. In addition, it is difficult for construction companies to estimate the costs in the free market where the prices change quickly. This study consists of the comparison between actual cost and the cost calculated based on unit price of a completed educational atelier construction project. In addition, the change in the cost of concrete and excavation-filling works between 2014 and 2018 and the relationship between price trends and specific products'price trends are statistically analyzed. The results show that there is a 12.65% difference between the cost calculated with the unit price and the actual cost of the project. The results of the statistical analysis show that the most significant relationship between the cost of concrete and excavation-filling production items are ; tube, pipe, hollow profiles, related fittings and hand tools and general hardware.