Titanyum alaşımlarının kaynak sonrası mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical behaviours of the titanium alloys after welding process
- Tez No: 595766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
“Titanyum Alaşımlarının Kaynak Sonrası Mekanik Özelliklerinin İncelenmesi”isimli tez çalışmasında Grade 2 olarak da adlandırılan saf titanyum ile Ti6Al4V formülüne sahip titanyum alaşımı olan Grade 5, elektrik nokta direnç kaynağı ile farklı kaynak parametrelerinde kaynaklanmış ve buna bağlı kaynaklı parçaların mekanik davranışları karşılaştırılmıştır. Elektrik nokta direnç kaynağında elektrodlardan geçen akım, elektroların iş parçasıyla temasını sağlayan kuvvet, kaynak zamanı gibi parametreler en temel önemli faktörlerdir. Bu faktörlerin birbirleri ile kombinasyonları ve uygulanma miktarları kaynak kalitesini belirler. Kaynağın kalitesi birleştirilecek parçaların mekanik dayanımına doğrudan etki eder. İlgili kaynak parametrelerin saf titanyum ve titanyum alaşımlarının üzerinde dayanım ve sertlik özellikleri incelenerek uygun kaynak parametrelerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis which is called 'Investigation Of Mechanical Behaviours Of The Titanium Alloys After Welding Process', electric resistance welding is done in different welding parametres of pure titanium Grade 2 and Grade 5 titanium alloy which has chemical formula 'Ti6Al4V' and compared the mechanical behaviours of the welded components. The current passin through the electrodes, the force that causes the electrons to touch the workpiece, and the welding time are the most important factors. The combination of these factors with each other and the amount of application determine the quality of the welding. The quality of the welding, directly affects the mechanical strength of the parts to be joined. It is aimed to determine the proper welding parameters by studying the strength and hardness properties of the relevant welding parameters on pure and alloyed titanium.