Tire (İzmir) ilçesi incir bahçelerinde iki farklı besin tuzağın, ekşilik böceği (Coleoptera: Nıtıdulıdae) erginlerini yakalamadaki etkinlikleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effectiveness of two different bait traps for capturing adults of sap beetles (Coleoptera: Nitidulidae) in fig orchards in Tire province of Izmir
- Tez No: 595772
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İzmir'in önemli incir üretim yöresi olan Tire İlçesi'ndeki incir bahçelerinde iki farklı besin tuzağı kullanarak Nitidulidae (Coleoptera) familyasına bağlı ekşilik böceği erginlerini yakalamadaki etkinliğini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma 2016 yılı Nisan-Eylül aylarında yürütülmüştür. Örneklemeler 6 bahçede sirke ve şaraplı ile incirli besin tuzakları kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda Carpophilinae altfamilyasından Carpophilus bifenestratus Murray, 1864, C. hemipterus (Linnaeus, 1758), C. mutilatus Erichson, 1843, C. nepos Murray,1864, C. obsoletus Erichson, 1843, Urophorus humeralis (Fabricius, 1798) ve Epuraeinae altfamilyasından Epuraea fuscicollis (Stephens, 1835) olmak üzere toplam yedi tür belirlenmiş ve bu türlerin sinonimleri, morfolojileri, yayılışları ve konukçularına ilişkin bilgiler verilmiştir. İlçede yaygın bulunan türler, toplam altı bahçenin altısından örneklenen C. hemipterus, C. bifenestratus, C. obsoletus ve U. humeralis'dir. Bu türleri sırasıyla E. fuscicollis (5 bahçe), C. mutilates (3 bahçe) ve C. nepos (2 bahçe) izlemiştir. Yedi türe ait toplam 5 362 örneğin 858 (% 16,00)'i sirke ve şaraplı besin tuzağı, 4 504 (% 84,00)'ü incirli besin tuzağı ile toplanmıştır. Türkiye'de C. nepos türü Bursa ve Mersin İllerinde daha önceki çalışmalarda saptansa da İzmir İlinden ilk kez belirlenerek yerel fauna için ilk kayıt niteliği taşımaktadır. Farklı ekşilik böceği türlerini yakalamada iki farklı tuzak tipi arasında anlamlı bir fark olduğu, incir bahçelerinde incirli besin tuzakların sirke ve şaraplı besin tuzaklara göre C. bifenestratus, C. hemipterus, C. obsoletus ve U. humeralis'i yakalamasında daha başarılı olduğu anlaşılmaktadır. Bu türlerin incirlerle beslenmelerine ilişkin yapılan gözlemlerde incir meyveleri üzerinde beslenme izleri görülsede, özellikle olgunlaşma döneminde meyvedeki açıklıktan girerek meyve içindeki beslenmesi daha büyük önem taşımaktadır. Özellikle C. hemipterus türü başta olmak üzere bu cinse bağlı diğer türlerin de çalışmanın yürütüldüğü bahçelerde görülmesi ve sayısal olarak diğer türlere göre baskın olması, bu konu üzerinde daha duyarlı olunması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
September 2019, 75 pages This study was conducted in 2016 in the fig orchards in Tire District, an important fig production region of İzmir, which aimed to determine by using two different bait traps capturing rates of the sap beetles belonging to Nitidulidae (Coleoptera) family. Trapping were conducted by using vinegar and wine containing bait trap and bait traps including fig in six orchards. As a result of the study, seven species were determined including Carpophilus bifenestratus Murray, 1864, C. hemipterus (Linnaeus, 1758), C. mutilatus Erichson, 1843, C. nepos Murray,1864, C. obsoletus Erichson, 1843, Urophorus humeralis (Fabricius, 1798) from Carpophilinae subfamilies and Epuraea fuscicollis (Stephens, 1835) from Epuraeinae subfamilies. Synonyms, morphologies, distributions of these species and information about the plants collected on which were also given. The most common species are C. hemipterus, C. bifenestratus, C. obsoletus and U. humeralis were sampled in all orchards and the species E. fuscicollis (5 orchards), C. mutilatus (3 orchards) and C. nepos (1 orchard) followed respectively. A total of 5 362 samples which belong to seven species collected. 858 samples (% 16,00) were caught with vinegar and wine bait trap, 4 504 (% 84,00) were with fig bait trap. C. nepos reported previously from Bursa and Mersin provinces and this is the first record from local fauna of Izmir province. It is understood that there is a statistically significant difference between two different types of traps in catching sap beetles, and bait traps with fig are more successful in capturing the species of C. bifenestratus, C. hemipterus, C. obsoletus and U. humeralis than bait traps with vinegar and wine in fig orchards in Tire district of Izmir province of western Turkey. Although the observations on the feeding of figs are observed on fig fruits, it is more important to feed them through the opening in the fruit, especially during the ripening period. It should be seen in the orchards where the study is carried out, especially in terms of C. hemipterus, and its predominance numerically compared to other species.