Entomopatojen nematodların (Steinernematidae ve Heterorhabditidae) Tire ilçesi (İzmir) topraklarındaki tür çeşitliliği ve dağılımlarının belirlenmesi
Diversity and distribution of entomopathogenic nematodes (Steinernematidae and Heterorhabditidae) in the soil of Tire district (İzmir)
- Tez No: 372561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, tarımın yoğun olarak yapıldığı İzmir'in Tire ilçesi ve buraya bağlı bölgelerdeki topraklarda bulunan biyolojik mücadele ajanı entomopatojen nematodların çeşitliliği ve dağılımlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında toplam 620 toprak örneği alınmış ve bunların üç tanesinden entomopatojen nematod izole edilmiştir. Elde edilen nematod izolatlarının tür teşhis işlemlerinde morfometrik ölçüm yöntemleri ve moleküler teknikler bir arada kullanılmış ayrıca izolatlar arasında in vivo çiftleştirme testleri de yapılmıştır. Her bir nematod izolatının ilişkili olduğu mutualistik bakteriler izole edilip moleküler teknikler kullanılarak tür tanımlamaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar izole edilen her üç nematod izolatının Steinernema feltiae, bunlarla ilişkili olan bakterilerin ise Xenorhabdus bovienii türüne ait olduğunu göstermiştir. Çiftleştirme testleri sonucunda her üç izolat arasında üreme görülmüş ve bunların aynı türe ait farklı populasyonlar olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Elde edilen bu izolatlar ile gerçekleştirilen konukçu dağılım çalışmalarında nematodların Spodoptera cilium ve Tenebrio molitor larvalarına karşı oldukça yüksek enfektivite gösterdikleri (%100), ancak Curculio elephas (%20-30) ve Polyphylla fullo (%10) larvalarına karşı fazla etkili olamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine diversity and distribution of biological control agents, entomopathogenic nematodes in the soil of Tire district, İzmir. Totally 620 soil samples were collected and three of them were pozitif for entomopathogenic nematodes. Based on in vivo cross-breeding tests, morphometric and molecular data, the all nematode isolates were identified as Steinernema feltiae. The mutualistic bacteri associated with three isolates was identified as Xenorhabdus bovienii. As a result of in vivo cross-breeding tests, all isolates produced progeny. In the host range studies, all nematode isolates showed 100% larval mortality against Spodoptera cilium and Tenebrio molitor. However, Curculio elephas and Polyphylla fullo larvae were notably resistant to nematode infections with 20-30% and 10% mortality, respectively.