Parkinson hastalığı hafif kognitif bozukluk hastalarında kognitif işlevlerin tedavi uyumuna ve yönetimine etkisi
Effect of cognitive functions on adherence and medication management ability in patients with parkinson's disease mild cognitive impairment
- Tez No: 595780
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET AYHAN HANAĞASI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Parkinson hastalarında sıklıkla görülen kognitif bozulma hafif kognitif bozukluktan (HKB) demansa kadar farklı seviyelerde olabilir. Hafif kognitif bozukluğu demanstan ayıran en önemli özellik kognitif duruma bağlı önemli derecede fonksiyonel bir bozulmanın olmamasıdır. Fakat Parkinson hastalığı hafif kognitif bozukluk (PH-HKB) hastalarında kognitif bozulmanın ilaç tedavisi yönetimi gibi kompleks enstrümental günlük işlevlerdeki etkisi net bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında İdiyopatik Parkinson hastalığı tanısı alan 63 hasta Hareket Bozuklukları Derneği tarafından belirlenen PH-HKB tanı kriterleri 2. seviyeye göre değerlendirilmiştir. Hastalara detaylı bir nöropsikolojik batarya (dikkat ve çalışma belleği, yürütücü işlevler, dil, görsel-mekansal işlevler, bellek ve prospektif bellek testleri) uygulanmış ayrıca ilaç tedavisi yönetim yeterliliği ve uyumları değerlendirilmiştir. Nöropsikolojik testlerin ham skorları z puanlarına dönüştürülmüş ve kognitif alanların ayrı ayrı z puanları hesaplanmıştır. Çalışmamıza katılan Parkinson hastalarında HKB sıklığı %41,27 olarak bulunmuş, bu hastalarda farklı kognitif alanların kombinasyonlarının olduğu heterojen bir bozulma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cognitive impairment in Parkinson's disease is common and its level may range from mild cognitive impairment (MCI) to dementia. The main feature that distinguishes MCI from dementia is the absence of significant functional decline due to cognitive impairment. However, the effect of cognitive impairment on complex instrumental daily activities such as medication management is not clear in Parkinson's Disease Mild Cognitive Impairment (PD-MCI). In this study, 63 patients diagnosed with idiopathic Parkinson's disease were evaluated according to Level 2 diagnostic criteria of PD-MCI determined by Movement Disorders Society. A detailed neuropsychological battery (including attention and working memory, executive functions, language, visuo-spatial functions, memory, and prospective memory) was applied to the patients, and also their adherence and medication management were evaluated. The neuropsychological test's raw scores were converted into z-scores and cognitive domain scores were calculated. In our study, the incidence of MCI was 41.27% and heterogeneous impairment with combinations of different cognitive domains was detected.