Kumarin türevleri kullanılarak civa (II) ve demir (III) iyonlarına duyarlı yeni optik sensör geliştirilmesi
Development of new optical sensor for mercury (II) and iron (III) ion sensing by using coumarine derivative
  1. Tez No: 595781
  2. Yazar: ZEYNEP EMİNE DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Fe3+ve Hg2+ gibi ağır metallerin florimetrik olarak tayinlerine yönelik floresans sensör geliştirilmiştir. Bu çalışma genel olarak iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, Fe3+ve Hg2+ tayini için kumarin türevi temelli 2-amino-4-fenil-6-(izokumarin-3-yl) -3-siyanopiridin (APICP) sentezlenerek karakterize edilmiştir. Karakterizasyon işlemlerinde 1H NMR, 13C NMR, kütle ve FT-IR spektroskopisi kullanılmıştır. İkinci aşamasında sensörün DMSO/HEPES (1/9, v/v, 5 µM, pH 7.0) çözücü karışımında, Fe3+ ve Hg2+ floresans cevapları incelenmiştir. Buna ek olarak sensörün; tayin limiti, cevap süresi, çözücü etkisi, pH aralığı ve ağır metallere karşı seçiciliği gibi karakteristik özellikleri tayin edilmiştir. Cevap süresi Fe3+ ve Hg2+ için sırasıyla 30 saniye ve 1 dakika, tayin limiti 5,51 nM ve 8,12 nM olarak bulunmuştur. Geliştirilen sensörün diğer metallerin varlığında Fe3+ ve Hg2+ iyonlarına karşı seçiciliği araştırılmış ve oldukça yüksek bir seçiciliğe sahip olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, HepG2 hücreleri üzerindeki APICP'nin hücre büyümesini önleme potansiyelleri ve HepG2 hücresi kullanılarak floresans görüntüleme deneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a fluorescence sensor for the fluorimetric determination of heavy metals such as Fe3+ and Hg2+ was developed. This study generally consists of two steps. In the first step, coumarine derivative based 2-amino-4-phenyl-6-(isocoumarin-3-yl)-3-cyanopyridine (APICP) for the determination of Fe3+ and Hg2+ was synthesized and characterized. 1H NMR, 13C NMR, MS and FT-IR spectroscopy were used for the characterization process. In the second step, the fluorescence responses of Fe3+ and Hg2+ of the sensor in DMSO/HEPES (1/9, v/v, 5 µM, pH 7.0) solvent mixture were investigated. In addition, the characteristic behaviours of the sensor such as the detection limit, response time, solvent effect, pH range and selectivity were determined. Response times for Fe3+ and Hg2+ were found 30 seconds and 1 minute, detection limits for Fe3+ and Hg2+ were found 5,51 nM and 8,12 nM respectively. The selectivity of the developed sensor against Fe3+ and Hg2+ ions in the presence of other metals have been investigated and it is observed that it has a very high selectivity.Furthermore, cell growth inhibition potentials of APICP on HepG2 cells and fluorescence imaging experiments using HepG2 cell were performed.