Bazı etilendioksikumarinlerin elektrokimyasal redüksiyonu ve dimerleşmesinin incelenmesi
The Investigation of electrochemical reduction and dimerization of some ethylenedioxycoumarins
  1. Tez No: 67109
  2. Yazar: M.SAMİ TUĞRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA L. BERKEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
XIII ÖZET BAZI ETİLENDİOKSİKUMARİNLERİN ELEKTROKİMYASAL REDÜKSİYONU VE DİMERLEŞMESİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada flavonoid bileşiklerden, kumarinlerin küçük halkalı eter türevlerinden, 7,8-Etilendioksi-4-metilkumarin, 7,8-Etilendioksikumarin ve 6,7-Etilendioksi-4-metil- kumarin bileşiklerinin elektrokimyasal redüksiyon mekanizması ve dimer ürünlerinin yapısı incelenmiştir. Bunun için 1,2,3-trihidroksibenzen bileşiklerinin ilgili moleküllerle reaksiyona girmesiyle O-dihidroksikumarin türevleri elde edilmiştir. Saflaştırılan O-dihidroksi- kumarinlerden sulu K2C03 ve DMF ortamında 1,2-dibrometan ile 80-90°C de uygun verimle etilendioksikumarinler hazırlanmıştır. Elde edilen bu etilendioksikumarinlerin 45 mL metanol, 5 mL su, 0,1 M LiCİ H3PO4 bileşeni bulunmayan Britton Robinson tamponu ortamında pH = 2,80-11,80 arasmda asılı civa damla elektrodu kullanılarak siklik voltamogramlan alınmıştır. Voltamogranilardan, doymuş kalomel elektroda karşı pik potansiyelleri, pik akımları saptanmıştır. Aynca elde edilen etilendioksikumarinlerin 45 mL metanol, 5 mL su 0,1 M LiCİ sodyum sitrat tamponu ortamında pH = 5,6 da 6 saat süreyle elektrolizleri yapılmıştır. Katotta çöken dimer ürünler süzülüp nötral yıkandıktan sonra saflaştınlmış yapılan spektroskopik yöntemlerle, *H NMR, kütle spektroskopisi ( mass ) ile aydınlatılmıştır. Voltametrik ve spektroskopik verilerin değerlendirilmesinden çalışılan maddelerin bir elektronlu işlemle redüksiyona uğradığı, işlemin aynı anda elektron ve proton katılmasıyla irreversıbl olarak gerçekleştirdiği, oluşan radikallerin sonra kimyasal birleşmesiyle dimer ürünleri meydana getirdiği, bu arada hidrojenasyon ürünlerininde meydana geldiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
XIV SUMMARY The Investigation Of Electrochemical Reduction And Dimerization Of Some Ethylenedioxycoumarins In this work, the mechanism of electrochemical reduction in the small ring ethers of the flavonoid compounds^ coumarin derivatives (7,8-Ethyhlenedioxy-4-methylcoumarin, 7,8-Ethylenedioxycoumarin, 6,7-Ethylenedioxy-4-methylcoumarin) and the structure of the dimer products were examined. In order to do this study 0-dihyroxycoumarin derivatives were obtained by reacting 1,2,3-trihydroxybenzene with certain compounds. Ethylenedioxycoumarins were prepared from purified O-dihydioxycoumarins in water containing K2CO3 and DMF with 1,2- dibromoethane at the temparature of 80-90°C. The cyclic voltamograms of the ethyleneoxycoumarins were taken using a hanging- mercury drop electrode in a Britton Robinson buffer ( pH between 2.80 and 1 1.80 ) in a solution of 45 mL of methanol, 5 mL of water and 0,1 M LiCl but not containing H3PO4- using the voltamograms the peak potentials and peak currents were determined against a saturated calomel reference electrode. In addition, electrolysis of the ethyleneoxycoumarins were carried out for 6 hours in a medium of a sodium citrate buffer ( pH = 5,6 ) containing 45 mL of methanol 5 mL of water and 0,1 M LiCl. The dimeric product which precipitated at the cathode were strained and washed ; their purified structures were identified by the spectroscopic methods, 'H NMR and mass spectroscopy. The assesment of voltametric and spectroscopic datas indicated the fallowing results : The substances were subjected to reduction by one-electron and the simultaneous electronic and protonic processes were irreversible ; In each case the free radicals which formed gave dimeric products by chemical combination and hydragenation products formed at the same time.