24. güneş leke çevriminin genel özellikleri ve diğer bazı leke çevrimleriyle karşılaştırılması
General properties of the 24. sunspot cycle and comparison with some other sunspot cycles
- Tez No: 595817
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, 24. güneş leke çevrimi rölatif sayı ve leke alanları göz önüne alınarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. İnceleme ölçütlerimiz önceki beş çevrime de uygulanmış ve sonuçlar listelenmiştir. Rölatif sayı-zaman ilişkisi ve kuzey ve güney yarımküreler için rölatif sayı ayrı ayrı araştırılmıştır. Leke alanları, leke alanları ile rölatif sayı arasındaki ilişki ve incelediğimiz diğer çevrimlere ait lekesiz günler kullanılarak elde edilen sonuçlarla 24. güneş leke çevrimin genel karakteristikleri ve diğer çevrimlerle arasındaki farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çevrimin maksimuma çıkış süresi, genliği ve iniş kolu süresince nasıl davrandığı görünen tüm diske uygulanmıştır. Ayrıca yarımküreler arasındaki aktivitenin zaman ile değişimi olup olmadığına bakılmıştır. Sonuçlar gerek tablolar ile gerekse şekiller ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 24th sunspot cycle was examined in detail by taking into account the relative number and sunspot areas. Our review criteria were applied to the previous five cycles and the results were tabulated. Sunspots, change of sunspot activity with over time (relative number-time relationship) investigated of relative number for northern and southern hemispheres separately. Sunspot areas, the relationship between sunspot areas and activity and the results obtained by using spotless days of the 24th sunspot cycle general characteristics of the sunspot cycle and its differences with other cycles have been tried to be revealed. The rising time to maximum, amplitude of relative number and how it behaves during the descent branch of cycle are applied to the entire visible solar disk. In addition, it was examined whether the activity between hemispheres changes over time. The results are shown in both tables and figures.