Düşük karbonlu ST 37 çeliğinin sınırlandırılmış yivli presleme ile mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of the mechanical properties of low carbon ST 37 steel by constrained grooved pressing
  1. Tez No: 595816
  2. Yazar: NAGİHAN HAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sınırlandırılmış yivli presleme, metallerin mukavemetlerini arttırmak amacı ile uygulanan bir aşırı plastik deformasyon yöntemidir. Sınırlandırılmış yivli presleme işlemi metallerde hem sertlik artışına hem de mukavemet artışına neden olan bir işlemdir. Bu çalışma, yüksek pres kuvvetleri uygulanarak sınırlandırılan yivli presle birlikte metalik malzemelerin aşırı plastik deformasyon sonucu malzemelerde ince taneli yapıların varlığını ve mekanik özelliklerinin değişimini kapsamaktadır. İşlem sonrası St 37 çelik malzemelerin sertlik ölçümleri yapılmış sertlik ve mukavemet değerlerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte metallerin enine kesitinden alınan taramalı elektron mikroskobu elektron geri yansıma difraksiyonu (SEM-EBSD) görüntülerinde yüzeyde ve yüzeyin hemen altındaki bölgelerde aşırı plastik deformasyonun ve buna bağlı olarak da ince taneli yapıların varlığına rastlanılmıştır. Anahtar Sözcükler : Sınırlandırılmış yivli presleme, Çelik, St 37.
Özet (Çeviri)
Constrained grooved pressing is an extreme method of plastic deformation applied to increase the strength of metals. The limited grooved pressing is a process that causes both an increase in hardness and strength of metals. This study covers the presence of fine - grained structures and changes in mechanical properties of materials as a result of severe plastic deformation of metallic materials with limited pressing grooves by applying high press forces. After the process, hardness measurements of St 37 steel materials were made and it was observed that the hardness and strength values increased significantly. However, electron back scatter diffraction of scanning electron microscopy (SEM-EBSD) images taken from the cross-section of metals showed severe plastic deformation on the surface and just below the surface and consequently the presence of fine-grained structures. Key Words : Constrained grooved pressing, Steel, St 37