Amfifilik polistiren tabanlı multiblok kopolimer nanokompozit sentezi ve karakterizasyonu
Amphiphilic polystrene-based multiblock copolymer nanocomposit synthesis and characterization
  1. Tez No: 595819
  2. Yazar: ELİF AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Doymamış yağ asitlerinin otoksidasyonu, tek adımda serbest radikal ve kondensasyon polimerizasyonlarına yol açabilen iki fonksiyonellik içeren yağ asidi makroperoksit başlatıcılarını verir. Çalışmanın ilk aşamasında, çevre dostu otoksidasyon olan Pole4m ile elde edilen oleik asit makroperoksit başlatıcısı, hem stirenin serbest radikal polimerizasyonunda hem de dallanmış graft kopolimerlerini elde etmek için amin uçlu polietilen glikol amin (PEGNH2) ile kondensasyon polimerizasyonunda kullanıldı. Poli oleik asit-g-polistiren (PoleS) ve poli-oleik asit-g-polistiren-g-PEG ( PoSG ) graft kopolimerlerinin dar molekül kütleleri başarıyla elde edildi. Oleik asidin eklenmesi, oleik asidin plastikleştirici etkisinden dolayı polistiren segmentinin cam geçiş sıcaklığını düşürmüştür. Ek olarak, kopolimerin mekanik bir özelliği, saf PS ile karşılaştırıldığında geliştirilmiştir. Yapısal karakterizasyonu, kırık yüzey analizi, misel oluşumu, ısıl analiz ve elde edilen örneklerin molar kütleleri de değerlendirildi. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, elde edilen ürünlere nano gümüş çözeltisi emdirilerek elde edilen nanokomkozit amfifilik kopolimerlerin Uv-Vıs spektrumları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autoxidation of unsaturated fatty acids gives fatty acid macroperoxide initiators containing two functionalities which can lead to free radical and condensation polymerizations in a single pot. In the first stage of this study, the oleic acid macroperoxide initiator obtained by ecofriendly autoxidation (Pole4m) was used in both the free radical polymerization of styrene and the condensation polymerization with amine-terminated polyethylene glycol (PEGNH2) to obtain triblock branched graft copolymers. The narrow molar masses of the poly oleic acid-g-styrene (PoleS) and poly oleic acid-g-styrene-g-PEG (PoSG) graft copolymers were successfully obtained. The inclusion of oleic acid decreased the glass transition temperature of the polystyrene segment because of the plasticizing effect of oleic acid. In addition, a mechanical property of the copolymer was improved when compared with the pure PS. Structural characterization, morphology of the fracture surface, micelle formation, thermal analysis and molar masses of the obtained products were also evaluated. In the second stage of the study, Uv-Vıs spectra of nanocomposite amphipilic copoylmers obtained by absorbing nano silver were analyzed.