Demir eksikliği anemisinin işitsel ve görsel uyarılmış potansiyeller üzerine atkisi
  1. Tez No: 59582
  2. Yazar: RIDVAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET İnfantlarda, anemi dışında davranış bozukluklarına neden olan ve gelişim test puanlarını düşüren demir eksikliğinin işitme ve görme üzerine olumsuz etkisi olduğuna ilişkin bilgiler mevcuttur. Bu nedenle çalışmamızda yaşlan 7-24 ay arasında değişen demir eksikliği anemili 20 infantın işitme ve görme fonksiyonları elektrofizyolojik olarak BAER ve VER ile değerlendirildi. BAER sonuçlarımız tedavi öncesi ve tedavi sonrasında normal sınırlarda bulundu. Bunun nedeninin olgu grubumuzun yaş ortalamasının işitmenin santral matürasyonunun tamamlandığı bir dönemde oluşu ve olgularımızdaki demir eksikliğinin deneysel modeller kadar derin olmayışı olabileceğini düşündük. VER değerlerini tedavi öncesi ve sonrasında normal sınırlar içinde saptadık. Bu konuda bugüne kadar yapılan çalışmalar daha çok deneysel düzeyde olup daha doğru ve güvenilir bilgilerin elde edilebilmesi için bizim çalışmamız gibi klinik çalışmaların daha geniş olgu gruplarında yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF IRON DEFICIENCY ANEMIA ON AUDITORY AND VISUAL EVOKED POTENTIALS It is well known that iron deficiency causes behavioral disorders and decreases developmental test scores. There is additional information that it also affects hearing and visual functions, negatively. In this study, hearing and visual functions of 20 infants with iron deficiency anemia whose ages ranging between 7 and 24 months were evaluated by BAER and VER. BAER results before and after treatment were detected in normal ranges. This probably resulted from two reasons. First, the mean age of our study group was in a period before which the central maturation of hearing had been completed. Second, iron deficiency in our cases was not as deep as those experimental models. VER results before and after treatment were also found in normal ranges. We conclude that additional clinical studies including much more cases are needed in order to obtain more accurate data, as most of the studies performed so far in this field are experimental studies. 33