İdiopatik epilepsilerde antikonvülzif tedavi kesiminden sonra nöbet tekrarı ile EEG bulguları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 59581
  2. Yazar: AHMET KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Epilepsi, çocuklarda en sık görülen nörolojik rahatsızlıktır. Bu nedenle epilepsinin pediatride ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu çalışma, idiopatik epilepsili çocuklarda antikonvülzif tedavi kesiminden sonra oluşabilen nöbet tekrarı ile EEG bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca nöbet tekrarı üzerine etki edebilecek diğer risk faktörleri de incelenmiştir. Çalışma grubunu, primer (idiopatik) epilepsi tanısı almış ve antikonvülzif tedaviye başlanmış, 4.2-14.5 yaşları arasındaki 145 hasta oluşturmuştur (77 erkek, 68 kız). Hastalara ilk başvurularında, antikonvülzif ilaç tedavisi süresince 6-12 ayda bir, ilaç kesimine başlamadan önce ve nöbet tekrarı durumunda EEG çekilmiştir. Hastaların; EEG bulguları, nöbet sıklığı, nöbet süresi, ilaç başlamadan önceki nöbet sayısı, nöbet kontrolü için geçen süre, ilaç kesim süresi, ilaç kesim şekli ve tedavi şekli gibi özelliklerinin nöbet tekrarı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma grubumuzda ilaç kesim anındaki EEG bulgusunun nöbet tekrarı üzerinde etkili olmadığı, ancak nöbet süresinin 10 dakikadan uzun sürmesinin, ilaç başlamadan önceki nöbet sayısının 3'ten daha fazla olmasının ve ilaç kesiminin hekim gözetimi olmadan yapılmasının nöbet tekrarı sıklığını arttırdığı saptanmıştır. Hastaların; nöbet sıklığı, nöbet kontrolü için geçen süre, ilaç kesim süresi ve tedavi şeklinin ise nöbet tekrarı üzerine etkili olmadığı bulunmuştur. Bu bulgulardan hareketle, nöbet tekrarı sıklığını azaltmak için; nöbet süresi 10 dakikadan uzun süren ve nöbet sayısı 3'ten fazla olan hastalarda antikonvülzif ilaç kesiminin mutlaka hekim gözetimi altında yapılmasını ve tedavi kesiminden sonra hastanın en az bir yıl süre ile takibi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN EEG FINDINGS AND RECURRENT SEIZURES AFTER DISCONTINUING ANTIEPILEPTIC MEDICATION IN IDIOPATHIC EPILEPSY Seizure is a common neurologic disorder in the pediatric age group. It is the most common cause for referral to a pediatric neurology practice. Therefore, it is important for pediatricians. The purpose of the present study was to investigate the relationship between EEG findings and recurrence of seizures after the discontinuation of anticonvulsant drug therapy. In addition, other risk factors for recurrent seizure have been included in this study. The subjects were 145 children aged 4.2-14.5 (77 boys and 68 girls ) with a diagnosis of primary epilepsy and who were started anticonvulsant therapy. EEG study has been performed at the first examination, once or twice a year during antiepileptic drug therapy, just before discontinuing medication and in case of a recurrence thereafter. Seizure recurrence depends on many factors, including EEG findings, seizure frequency, seizure duration, number of seizures before beginning of anticonvulsant therapy, the duration of seizure control, the duration and mode of discontinuation of medication and mode of therapy. We examined the above risk factors for seizure recurrence. In our study, although EEG findings during anticonvulsant discontinuation failed to predict the recurrence of the seizures, there were statistically significant increases in the frequency of seizures, in case of a duration longer than 1 0 minutes, a number of more than 3 seizures before starting anticonvulsant therapy and of a discontinuation of the drug not under supervision of physician. It has been found that seizure frequency, seizure duration before being controlled, drug discontinuation period and therapy mode do not influence on seizure recurrence. Given these findings, we may advise discontinuation of anticonvulsant therapy to be under supervision of physician and a follow-up at least one year in patients having a seizure lasting longer than 10 minutes and in patients having had more than 3 seizures before the beginning of anticonvulsant therapy in order to decrease seizure recurrence. 30