Depremparkı yer seçim kriterlerinin CBS tabanlı olarak değerlendirilmesi: İzmir ili Bornova ilçesi örneği
A study on the evaluation of earthquake park location criteria based on geographical information systems: The case of Bornova district of Izmir
  1. Tez No: 595871
  2. Yazar: BAŞAK KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ TAHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkemizde tarih boyunca birçok kez görülen depremler, oldukça büyük hasarların oluşmasına sebep olmuştur. 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan ve tarihimizin en büyük son depremi olarak kayıt altına alınan Gölcük Depremi gibi depremler, can ve mal kaybı açısından ülkemizin yaşadığı ciddi sorunlar arasında yer almaktadır. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu artık yadsınamaz bir gerçektir. Olası bir deprem sonrası bölgede yaşayan insanların ihtiyaçlarını giderebilmesi için uygun alanlara ihtiyaç duyulduğu açık bir şekilde ortadadır. Depremparkları, açık ve yeşil alanlara hem rekreatif hem de deprem sonrası afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte değer katar. Hastane, yemekhane, çamaşırhane, tuvalet, duş, kayıp bilgi panoları gibi birimleri içeren depremparkları; gönüllüler, görevliler ve hatta kendi kendine çalıştırılabilen birimler aracılığı ile afetzedelere yardım etmeyi amaçlar. Depremparklarında yapılan eğitim ve tatbikatlar ile insanların depremlere olabildiğince hazırlıklı olması hedeflenmektedir. Tez projesinin amacı, İzmir ili Bornova ilçesinde bulunan mevcut afet toplanma ve çadırkent alanlarının yer seçim kriterleri doğrultusunda coğrafi bilgi sistemleri (CBS) aracılığı ile değerlendirilerek, en uygun alanların depremparkı olabilme potansiyelini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes, which have been seen many times throughout the history in our country, have caused great damages. Earthquakes such as the Gölcük earthquake, which took place on August 17, 1999 and recorded as the greatest last earthquake in our history, are among the serious problems experienced by our country in terms of loss of life and property. It is an undeniable fact that Turkey is an earthquake country. It is clear that appropriate areas are needed to meet the needs of people living in the region after a possible earthquake. Earthquake parks add value to open and green spaces to meet the needs of both recreational and after-earthquake victims. Earthquake parks including units such as hospitals, dining hall, laundry, toilet, shower, lost information boards; volunteers, officials and even self-employed units. It is aimed to prepare people for earthquakes as much as possible with the trainings and exercises in earthquake parks. The aim of the thesis project is to determine the potential of the most suitable areas to be an earthquake park by evaluating them through geographical information systems (GIS) in accordance with the site selection criteria of the existing disaster gathering areas and tent-city areas in Bornova District of Izmir province.