1.derece deprem kuşağında yer alan Balıkesir ili Burhaniye ilçesinde deprem parkı tasarımı üzerine bir çalışma
A study on the design of earthquake park in Burhaniye district in balikesi̇r province in the 1 st degree earthquake generation
- Tez No: 583057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN KOÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışma hem Ege ve hem de Marmara Denizi'ne kıyısı olan Balıkesir Kenti için ekololojik önemi yanı sıra doğal afetlerden olan deprem durumunda halkın güvenli bir şekilde sığınabileceği kamusal bir mekân olarak deprem parkı oluşturulması üzerine odaklanmaktadır. Çalışmada kentin doğal ve kültürel peyzaj analizi yapılarak bir deprem parkı tasarlanması amaçlanmıştır. Bu kamusal mekân güncel hayatta açık alan olarak kullanılacak, herhangi bir felaket durumunda ise sığınma, barınma vb. ihtiyaçların karşılandığı farklı işlevleri bünyesinde barındıracaktır. Bu kapsamda önce alan seçimi için peyzaj planlama aşaması daha sonra ise fonksiyonel kullanım için peyzaj tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the formation of an earthquake park as a public space where people can safely shelter in case of earthquakes from natural disasters, as well as the ecological importance of Balıkesir City, which is important for the Aegean and Marmara Regions. In this study, it is aimed to design an earthquake park by analyzing the city's natural and cultural landscape. This public space will be used as an open space in the current life, in case of disaster, asylum, shelter etc. It will accommodate different functions where needs are met. In this context, the landscape planning phase and then the landscape design were made for the area selection.