Manyetik parçacık görüntüleme sistemleri
Magnetic particle imaging systems
- Tez No: 595873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN OVALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Manyetik Parçacık Görüntüleme (MPG), NMR ve MRG araştırmacıları tarafından önemli ölçüde ilgi toplayan izleyici temelli, tanısal görüntüleme ve tedavi sürecinde ümit verici faaliyetlerle ortaya çıkan yeni bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. MPG topolojisi genel anlamda MRG'den farklı olsa da, manyetik uyarım ve tanımlama, durulma etkileri gibi MRG araştırmacılarının da hemhal olduğu donanım ve görüntüleme kavramlarını kullanır. Nitekim MPG, nadiren MRG doku takip çalışmaları için de kullanılan aynı süperparamanyetik demiroksit (SPDO) maddelerini kullanır. MPG kaliteli izleyici, hızlı görüntü eldesi ve görüş alanının (FOV) herhangi bir yönde ayarlanmasına da izin verir. MPG, sinyal kuvvetinin parçacık yoğunluğunun doğrusal etkileşimi sayesinde izleyici içeriğinin doğrudan ölçülmesine izin verir. Ayrıca, MPG iyonlaştırıcı radyasyon içermediğinden, maruz kalma süresinde de bir kısıt yoktur. Bu özelliklerden dolayı İyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma (Bilgisayarlı Tomografi), yalnızca iki boyutlu bilginin mevcudiyeti veya geçici çözünürlükteki sınırlamalar (Manyetik Rezonans) gibi geleneksel yöntemlerin dezavantajlarını geride bırakabilir. Kök hücre tedavisi, kalp yetmezliği, felç ve travmatik vakalar gibi birçok hastalığın tedavisi için yüksek bir potansiyele sahiptir. Bu yeni görüntüleme sisteminde görüntü kalitesi, MPG için kullanılan manyetik nano parçacıkların kalitesine büyük ölçüde bağlıdır. Bu nedenle, parçacıkların davranışını anlamak çok önemlidir. Parçacıkların davranışını analiz etmek için manyetik parçacık spektrometre (MPS) sistemi kullanılır. Nanoparçacıkların özelliklerinin analiz edilmesini sağlayan sistemden elde edilen sinyaller bilgisayar ortamına aktarılır. Yapılan bu çalışmalar MATLAB, Python gibi programlama dillerinde hazırlanmış programlama ile veri analizini ve MPG görüntülemeyi mümkün kılar. Bu çalışmada, MPS ve MPG sistemi topolojileri ile ilgili veriler, bu konuda çalışmak isteyen yeni araştırmacılar için çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the MPI topology is generally different from MRI, magnetic excitation and its properties, as well as resting environments, MRI studies such as center collector, tracer-based, diagnostic imaging and purification system it MPI topology are the main points of interest in Magnetic Particle Imaging (MPI), NMR and MRI researches. systems and imaging concepts. Indeed, MPI contains superparamagnetic iron oxide (SPIO) substances, which are rarely used in the same way for MRI tissue tracking studies. MPI also allows for high quality viewer, quick image acquisition and view room (FOV) which can be adjusted at any time. The MPI permits direct measurement of the linearity of the intensity of the signal strength, as well as the tracer content. Furthermore, there is no war in exposure time, including MPI ionizing radiation. The ionizing radiation exposure (Computed Tomography) of these properties may outweigh the disadvantages of conventional methods such as the presence of two-dimensional information or limitations in transient resolution (Magnetic Resonance). Stem cell therapy has a high potential for treating the disease in conditions such as heart failure, stroke and traumatic events. The image quality in this new imaging system is the quality of magnetic nanoparticles used for MPI. It is very important to know the behavior of fuzzy particles. Magnetic particle spectrometer (MPS) system is used to analyze the behavior of particles. The signals obtained from the system that enables the analysis of the properties of nanoparticles are transferred to the computer. Structured planning Programming languages such as MATLAB and Python enable planning, data analysis and MPI viewing. Here, information on MPS and MPI system topologies has been compiled from various sources for new researchers looking to work on this topic.