Assessment of the Muğla karst system (Turkey) using a multidisciplinary approach: Geophysical modelling, time series analysis and thermal remote sensing
Muğla karst sisteminin çok disiplinli bir yaklaşım ile değerlendirilmesi: Jeofiziksel modelleme, zaman serileri analizi ve termal uzaktan algılama
- Tez No: 595889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde, Muğla Karst akiferi ve boşalım noktaları olan Azmak Kaynakları ile bu kaynakların oluşturduğu Azmak Deresi incelenmiştir. Bu akiferin bölgede geniş yayılım gösteren tek yeraltı suyu kaynağı olması, boşalım bölgesinde hem ekolojik hem de turistik değer taşıması sebebiyle incelenmesi önem arz etmektedir. Tez kapsamında yapılan çalışmalarda yalnızca karstın boşalım bölgesine odaklanılarak jeofizik 3 boyutlu modelleme, zaman serisi analizleri ve insansız hava aracı ile termal uzaktan algılama çalışmaları yapılmıştır. Kaynakları oluşturan karst kanallarının tespiti amacıyla derenin memba kısmında 3 boyutlu yer altı özdirenç modeli oluşturulmuştur. Bazı kaynakların farklı kanal yapılarından beslendiği tespit edilmiştir. Kaynaklardan akan suyun seviyesi korelasyon ve spektral analizlerle incelenerek bölgedeki karst akifer sistemi değerlendirilmiştir. Bölgedeki akifer sisteminin düşük seviyede karstlaşma ancak yüksek seviyede depolama emareleri gösterdiği tespit edilmiştir. Bu, farklı karstlaşma seviyelerine sahip jeolojik birimlerin varlığından kaynaklanabilmektedir. Ayrıca alüvyon ovalarının bölge karst akiferi üzerinde büyük etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Karst boşalımlarının incelenmesi amacıyla kaynakların ve derenin termal İHA hava fotoğraflarının çekimi yapılmıştır. Böylece, bölgede daha önce tespit edilmemiş boşalımlar belirlenmiştir. Buna ek olarak termal kameralı insansız hava aracı ile veri toplamak için bir metodoloji oluşturulmuştur. Bu metodolojinin benzer çalışmalarda veri toplamak isteyen araştırmacılar faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Muğla Karst aquifer, discharge points Azmak Springs and Azmak Stream recharged by these springs were investigated. It is important to make a research on this aquifer as it is the only groundwater resource in the region and because it has both ecological and touristic value in the discharge area. In the studies carried out within the scope of the thesis, geophysical 3-dimensional modeling, time series analyses and thermal remote sensing with unmanned aerial vehicle were performed by focusing only on the discharge region. In order to determine the spring conduit structure, the underground electrical resistivity in the upstream was modeled in 3-dimension. It is found that some of the springs are being recharged by different conduits. The water levels of the springs were analyzed by correlation & spectral methods, and the karst aquifer system in the region was evaluated. It was determined that the aquifer system has a low level of karstification but high storage capacity. This might be caused by the complex geology of the region which may have different karstification levels. In addition, it is found out that the alluvial plains have a great effect on the karst system. With the aim of the karst discharge investigation, thermal aerial photographing of the springs and the stream were performed by using an unmanned aerial vehicle. New discharges were determined in the study area. In addition, a methodology for collecting data with a thermal camera loaded unmanned aerial vehicle has been established. This methodology is expected to be useful for researchers who want to collect data in similar studies.