Design and evaluation of wellbore strengthening materials for fractured reservoirs
Çatlaklı rezervuarlar için kuyu cidarı güçlendirme malzemelerinin tasarımı ve değerlendirilmesi
- Tez No: 595905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Sirkülasyon kaybı, yoğun çatlaklı karbonatlı formasyon sondajlarında öncelikli düşünülmesi gereken hususlardandır. Kontrol edilemeyen sirkülasyon kaybı; sondajda yüksek zaman kayıpları ve maliyetleriyle, sondaj dizisi sıkışmalarıyla, kuyuyu yeniden yönlendirmeyle, kontrolsüz kuyu gelişleriyle ve kayıplarının şiddetine bağlı olarak kuyu terkedilmesi ile sonuçlanabilir. Bunların yanında, sirkülasyon kaybı sonucu formasyona katı madde girişi gözenekler arası geçitleri tıkayabilir ve üretimde gözle görünür bir düşüşe neden olabilir. Endüstride sirkülasyon kaybı ile mücadele etmek için iki yaklaşım bulunmaktadır; sirkülasyon kaybı olduktan sonra kontrol altına almak ve durdurmak, ya da sirkülasyon kaybının gerçekleşebileceği formasyonları kayıpları önlemek amacıyla güçlendirmek. Nitekim, sirkülasyon kayıplarını gerçekleşmeden engellemenin daha kolay ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Sirkülasyon kayıplarını önlemek için kullanılan yöntem kuyu cidarı güçlendirme(KCG) olarak bilinir. Bu yöntem, hem kuyu cidarında meydana gelen stresleri değiştirmeyi hem de sıvı kaybını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. KCG, hem doğal çatlaklarda hem de sondaj sırasında oluşan çatlaklarda etkili bir biçimde uygulanabilir. Bu çalışma, çatlaklı rezervuar alanları için en uygun derişim ve parçacık boyut dağılımını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, kuyu cidarı güçlendirme malzemeleriyle (KCGM) desteklenmiş polimer bazlı rezervuar sondaj sıvıları kullanılmıştır. Hidroklorik asitteki çözünürlüğü ve rezervuara zarar vermeyen yapısı nedeniyle boyutlandırılmış doğal mermer KCGM olarak seçilmiştir. Farklı derişim ve parçacık boyutlarındaki mermerler kullanılmıştır. Deneyler, geçirgenlik tıkama aygıtında yapılmıştır. Çatlaklı formasyonlar 400, 800 ve 1200 mikron çatlak genişliğine sahip metal yarıklı diskler kullanılarak benzetimlenmiştir. Testler oda sıcaklığında (yaklaşık 20-25oC) yapılmıştır. Bu çalışmada parçacık boyut dağılımının, derişimin ve çatlak genişliğinin etkilerini gözlemlemek için 269 test yapıldı. Sonuçlar hedeflenen basınca ulaşma süreleri ve sıvı kayıpları değerlerine göre karşılaştırıldı. En uygun derişim ve parçacık boyut dapılımları belirlendi
Özet (Çeviri)
The lost circulation is a primary consideration while drilling through fractured carbonate formations. Uncontrolled lost circulation may result in high nonproductive drilling time and cost, stuck pipe, side-tracks, blowouts and occasionally, the abandonment of expensive wells depending upon the severity of the loss. Additionally, drill solids entering the reservoir as a result of lost circulation may plug the pore throats, leading to a significant decrease in production. In the industry, there are two approaches to struggle with loss circulation; to treat (control and stop) losses after they occur, or alternatively strengthen the loss zones to prevent losses. Indeed, it has been proved that it is easier and more effective to prevent occurrence of losses than to attempt to control and stop them once they started. Preventive method is also known as wellbore strengthening. The method aims to both alter stresses around wellbore and minimize fluid loss. They are effective not only on natural fractures but also induced fractures which occurs during drilling. The objective of this study is to determine optimum concentration and particle size distribution for fractured reservoir zones. A polymer-based reservoir drill-in fluid supported by wellbore strengthening materials (WSM) was used in this study. Sized ground marble (GM) was chosen as a WSM because of its hydrochloric acid solubility and reservoir non-damaging nature. Sized GM was used as a WSM in different concentration and in different particle size range. The experiments were conducted by using Permeability Plugging Apparatus (PPA). Fractured formations were simulated by using metal slotted disks with fracture width of 400, 800 and 1200 microns. Tests were conducted at room temperature (about 20 to 25 degrees Celcius). During the study, a total 269 tests are run to investigate the effect of different particle size distribution, concentration and fracture width. The results have been compared according to maximum sealing time required to reach assumed pressure and fluid loss values, therefore, optimum composition has been determined.