Alaşımlı alüminyum köpüklerin talaşlı imalat yöntemiyle işlenebilirliğinin incelenmesi
Investigating the machinability of alloyed aluminum foams by metal cutting
- Tez No: 595907
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alüminyum köpük malzemeler; başta savunma sanayi olmak üzere birçok teknolojik alanda dikkat çekmeyi başarmış yeni nesil malzemelerdir. Geri dönüşüm oranlarının, basma yükleri altında mekanik enerji emme kabiliyetlerinin ve ses ve ısı yalıtım özelliklerinin yüksek olmasından dolayı alüminyum köpük malzemelerin önümüzdeki yıllarda birçok uygulamada tercih edilmesi kaçınılmazdır. Her ne kadar tercih edilebilir özelliklere sahip olsa da alüminyum köpüklerin talaşlı imalatla şekillendirilmesi konusunda literatürde yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, eriyikten üretilen 0,85 gr/cm3 yoğunluğundaki bir alüminyum köpük kütüğün talaşlı imalat süreçleri ile işlenebilirliği ele alınmıştır. Alüminyum köpük malzemeden üretilmiş kütüğe frezeleme ve delme operasyonları sonrası nihai parça elde edilmiştir. Talaşlı imalat işlemlerinde farklı kesme parametrelerinin etkileri irdelenmiş ve en uygun kesme koşulları oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada Al köpük malzemeden talaşlı imalat yöntemiyle üretilecek test parçası askeri amaçla kullanılacak bir parça olup gerek imalat gerekse montaj proseslerinin kalitesi büyük önem taşımaktadır. Malzeme yoğunluğunun diğer köpük uygulamalarına göre yüksek oluşunun nedeni de parçanın bu askeri amaçlı kullanımdır.
Özet (Çeviri)
Aluminum foam materials are the new generation materials that have managed to attract attention in many technological fields, including the defense industry. It is inevitable that aluminum foam materials will be preferred in many applications in future due to their high recycling rates, mechanical energy absorption under compressive loads and high sound and heat insulation properties. In spite of these desirable properties, there is not enough work in the literature about machinability aluminum foams by metal cutting. In this study, the machinability of an aluminum foam billet with a density of 0.85 g/cm3 produced via melt route is discussed. The final product was obtained by milling and drilling operations on the aluminum foam billet. The effects of different cutting parameters in machining processes are investigated and optimum cutting conditions are tried to be established. In the present study, the test piece to be produced by Al foam material by machining is a part to be used for military purposes and the quality of both manufacturing and assembly processes is of great importance. The reason for the high density of the material compared to the other foam applications is the military use of the part.