Yoğun bakım hemşirelerinde öğrenme motivasyonu ve bilgi düzeylerinin basınç yaralarını önlemeye yönelik tutuma etkisi
The effect of learning motivation and knowledge levels on preventing pressure wounds in intensive care nurses
  1. Tez No: 595908
  2. Yazar: BÜŞRA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinde öğrenme motivasyonu ve bilgi düzeylerinin basınç yaralarını önlemeye yönelik tutuma etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Analitik nitelikteki araştırmanın evrenini bir kamu hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 124 hemşire, örneklemini bu hemşireler arasından çalışmayı kabul eden 110 hemşire oluşturmuştur. Veriler, genel bilgi formu, Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği, Basınç Ülseri Önlemede Bilgi Değerlendirme Ölçeği ve Öğrenme Motivasyonu Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelikler, ortalamalar, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Yaş ortalamaları 31,71±7,91 olan hemşirelerin %64,5'i kadındır. Hemşirelerin %62,7'si lisans mezunudur. Hemşirelerin mesleki çalışma süresi ortalama 9.28±7.68, yoğun bakımda çalışma süresi ortalama 5,41±4,41'dir. Hemşirelerin basınç ülserini önlemeye yönelik tutum puanı 41,65±4,93, öğrenme motivasyonu puanı 61,18±5,47 ve basınç yarasına ilişkin bilgi düzeyi puanı 15,73±4,08'dir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of learning motivation and knowledge levels on the attitude to prevent pressure sores in intensive care nurses. The population of the analytical study consisted of 124 nurses working in the intensive care units of a public hospital and 110 nurses who accepted to work among these nurses. Data were collected by general information form, Attitude Scale for Preventing Pressure Ulcers, Knowledge Evaluation Scale for Preventing Pressure Ulcers and Learning Motivation Scale. Evaluation of the data, percentages, averages Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis test and Spearman correlation coefficients were used. The mean age of the nurses was 31,71±7,91 and 64,5% of them were female. 62,7% of the nurses have undergraduate degrees. Mean working time of nurses was 9,28±7,68 and the mean working time in intensive care unit was 5,41±4,41. The attitude score of the nurses to prevent pressure ulcer was 41,65±4,93, learning motivation score was 61,18±5.47 and the level of knowledge about pressure wound was 15,73±4,08.