Polivinilalkol(pva) uygulanmış topraklardaıslanma-kuruma süreçlerinin toprağın bazı strüktürel stabilite ölçütleri üzerine etkileri
Effects of wetting-drying cycles on some strutural stabılıty parameters of soils treadet with polyvinylalchol(pva)
  1. Tez No: 595913
  2. Yazar: ÇİMEN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Toprakta birbirini takip eden ıslanma-kuruma döngüleri, toprak strüktürünü toprağın mineralojik formasyonuna bağlı olarak farklı düzeylerde ve genellikle olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, sentetik bir organik polimer olan polivinilalkolün (PVA), farklı ıslanma-kuruma döngülerine maruz bırakılan toprakların strüktürel parametrelerinde meydana gelebilecek olumsuzlukların minimize edilmesindeki kullanım etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Ağırlık esasına göre %0.05 düzeyinde PVA ile muamele edilmiş toprak örnekleri farklı ıslanma-kuruma döngülerine (0, 2, 4 ve 6 kez) maruz bırakılarak deneme sonunda toprağın agregat stabilitesi, dispersiyon oranı, ortalama ağırlık çap ve mekaniksel stabilite değişimleri belirlenmiştir. PVA ile muamele edilmiş topraklarda ıslanma-kuruma döngü sayısının agregat stabilitesi, dispersiyon oranı ve ortalama ağırlık çap üzerine etkisinin istatiksel manada (p< 0,0001) oldukça önemli olduğu, PVA nın agregat stabilitesini kontrole göre 4 kat artırabildiği ve dispersiyon oranını yaklaşık %90 oranında azaltabildiği belirlenmiştir. Bu çalışmada PVA'nın toprakta hem agregat oluşumunun teşvik edilmesi hem de strüktürel stabilite ölçütlerinin ıslanma-kuruma süreçlerinin bozucu etkilerine karşı dayanımının artırılmasında son derece etkili bir toprak düzenleyicisi olarak kullanım potansiyeline sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Consecutive wetting-drying cycles in soil affect soil structure negatively at different levels depending on mineralogical formation of soil. The objective of this study was to determine the effectiveness of polyvinyl alcohol (PVA), a synthetic organic polymer, in minimizing the negative effects of structural parameters of soils exposed to different wetting-drying cycles. Soil samples treated with 0.05% w/w of PVA were subjected to different wetting-drying cycles (0, 2, 4 and 6 times) to determine changes in aggregate stability, dispersion ratio, average weight diameter and mechanical stability.